Ogresuchus furatus to gatunek krokodyla zamieszkującego naszą planetę około 71,5 mln lat temu. Jego przedstawiciele byli aktywnymi drapieżnikami lądowymi, będącymi w stanie konkurować nawet z mięsożernymi dinozaurami.
Artykuł opublikowany na łamach Scientific Reports sugeruje, że Ogresuchus furatus miał około 1,1 m długości i 9 kg waki. W przeciwieństwie do obecnie żyjących krokodyli, te sprzed ponad 70 milionów lat posiadały kończyny umieszczone pod brzuchem, a nie po bokach.
Krokodyl żywiący się dinozaurami wcale nie był gigantem
Taka cecha budowy umożliwiała opisywanym zwierzętom poruszanie się w podobny sposób jak ssaki. W efekcie mogły być niezwykle skutecznymi drapieżnikami. W miejscu gniazdowania tytanozaurów znaleziono szczątki Ogresuchus furatus i fragmenty skorupek jaj. Znajdowało się ono na terenie dzisiejszej Katalonii.
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem
Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?
Czytaj też: Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?
Młode dinozaury nie musiały stanowić podstawy jadłospisu tego krokodyla, ale prawdopodobnie były dla niego łakomym kąskiem. Ogresuchus furatus jest o 10 milionów lat starszy niż jakikolwiek inny członek rodziny Sebecidae. Dodatkowe informacje w tej sprawie powinny usprawnić kompletowanie historii powstania i ewolucji całej rodziny.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News