Nawet biorąc pod uwagę ten niezbyt fortunny rok, życie na Ziemi jest obecnie stosunkowo sielankowe. Naukowcy sądzą, że w przeszłości zdarzało się, że przetrwanie tutaj wisiało na włosku.
Artykuł opublikowany na łamach Communications Earth & Environment sugeruje, że klimat Ziemi umożliwiał jej zamieszkanie przez 3-4 miliardy lat.
Czytaj też: Poszukiwanie życia pozaziemskiego wymaga poważnych zmian
Czytaj też: Uran może stwarzać warunki dla życia pozaziemskiego. Te obiekty interesują naukowców
Czytaj też: Czy trzęsienia ziemi powodują ocieplanie Arktyki?
Dopływ światła słonecznego zwiększył się od tego czasu o 30%. Klimat na Ziemi jest przy tym dość niestabilny i może skrajnie się zmienić w ciągu zaledwie 1 miliona lat. Aby przekonać się, jakie były szanse na przetrwanie życia na nasze planecie, autorzy nowych badań przeprowadzili symulacje dot. tysięcy planet.
Życie na Ziemi wydaje się prawdziwym ewenementem – szczególnie w oparciu o symulacje
Każda obiekt została przetestowany pod kątem tego, czy nadawał się do zamieszkania przez nieprzerwany okres 3 miliardów lat. Wyniki sugerują, iż długotrwałe zamieszkiwanie Ziemi było więc najprawdopodobniej wynikiem przypadku, a nie pewnikiem.
Czytaj też: To wideo pokazuje, jak długa jest historia Ziemi
Czytaj też: Życie pozaziemskie niedaleko pobliskiej gwiazdy? Oto, co wiemy
Czytaj też: Życie pozaziemskie a obecność metanu. Jaka jest zależność?
Klimat każdej ze 100 tysięcy planet był odmienny i sprawdzany na różne sposoby. W efekcie niektóre ochładzały się, a inne ogrzewały. Temperatury panujące na tych wirtualnych światach były śledzone przez 3 miliardy lat. Okazało się, że tylko jedna zdołała była zamieszkiwalna w każdej ze 100 symulacji. Łącznie tylko 9% z nich było zdatnymi do zamieszkania przez co najmniej 3 mld lat.