Reklama
aplikuj.pl

11 rzeczy, które musisz wiedzieć o PS5 i Xbox Series

podstawy nowych konsol, ps5, xsx

Niniejszy wpis zapozna Was ze wszystkimi ważnymi zmianami jakie wprowadzają konsole nowej generacji. Jeśli nie wiecie, który sprzęt wybrać lub chcecie się zapoznać z możliwościami PS5 i Xbox Series – zapraszamy.

Poniżej odnajdziecie jedenaście ważnych informacji, które każdy przyszły posiadacz konsoli nowej generacji powinien znać. A zatem…

Czym się różnią nowe konsole?

Nowa generacja konsol to potoczne określenie dla grupy urządzeń wychodzących co kilka lat. Najnowsza generacja będzie już dziewiątą. Pierwsza generacja konsol nastąpiła w roku 1972. Ponownie w szranki staje Microsoft oraz Sony, które przygotowały nowe urządzenia. Jest jeszcze Nintendo, ale firma ta wydaje swoje urządzenie w trakcie generacji zapoczątkowanej przez Sony i Microsoft, więc na następcę Nintendo Switch musimy jeszcze poczekać. Jak nazywają się nowe sprzęty do grania, które pojawią się w listopadzie?

Sony przygotowało:

  • PlayStation 5
  • PlayStation 5 Digital Edition

PlayStation 5 to tradycyjny model od Sony. Główną różnicą w stosunku do modelu PlayStation 5 Digital Edition jest to, że konsola posiada napęd na płyty. Zdecydowanie radzimy wybrać wersję z napędem. Ceny cyfrowych wersji gier będą utrzymywały się na początku generacji na wysokim poziomie, a fizyczną płytę zawsze można odsprzedać.

Microsoft stworzył:

  • Xbox Series S
  • Xbox Series X

Xbox Series X to najmocniejsza konsola ze wszystkich sprzętów nowej generacji, choć nie można mówić, że PlayStation 5 jest dużo słabsze. To niemalże równe sobie urządzenia. PlayStation 5 posiada szybszy dysk oraz pamięć RAM, a Xbox Series X szybsze układy odpowiedzialne za oprawę graficzną. Gry na obu sprzętach będą działać i wyglądać niemalże identycznie. Xbox Series S to za to propozycja dla osób, które nie chcą wydawać ponad dwóch tysięcy złotych na urządzenie do grania. Xbox Series S pozwala za około 1350 złotych ogrywać przez najbliższe siedem lat (bo tyle trwa mniej więcej generacja) wszystkie kupione gry. Główną różnicą w stosunku do Xbox Series X jest dużo słabszy układ odpowiedzialny za grafikę. Konsola uruchamia gry w jakości 1440p a nie 4K. Warto jednak dodać, że wspomniane 1440p jest potem za pomocą kilku sztuczek ulepszane do 4K, jednakże nie jest to ta sama jakość jaką otrzymamy na prawdziwym 4K oferowanym przez Xbox Series X czy PlayStation 5.

Kompatybilność wsteczna, czyli czy zagram w stare gry?

Jeśli zdecydujemy się na zakup konsoli PlayStation 5 – włączymy na urządzeniu gry z PlayStation 4 oraz PlayStation VR. Sprzęt Sony nie włączy naszych gier z PlayStation, PlayStation 2 oraz PlayStation 3. Odpada również PlayStation Portable czy PlayStation Vita.

W przypadku zakupu Xbox Series X oraz Xbox Series S – włączymy wszystkie gry z Xbox One. Sprzęt włączy również cześć gier z Xbox 360 oraz pierwszej konsoli Xbox. Microsoft zapowiada również, iż jest szansa na dodanie kolejnych gier do oferty wstecznej kompatybilności.

W przypadku obu firm będziemy świadkami znaczących ulepszeń naszych gier. Nowe konsole poprawią oprawę graficzną i usprawnią ogólne działanie gier. Dodany zostanie również efekt HDR.

Czytaj też: Czy warto kupić teraz komputer do gier?
Czytaj też: Kiedy kupić PS5, jeśli nie na premierę?
Czytaj też: Kiedy kupić Xbox Series, jeśli nie na premierę?

Ray-tracing, HDR – o czym Wy mówicie?

Ray-tracing oraz HDR to dość często wspominane aktualnie przez deweloperów opcje w grach. Często są mylone, więc w prostych słowach wyjaśniamy, co takiego znaczą.

HDR – jest to, najprościej mówiąc, technologia w telewizorach, która pozwala niezwykle jasno wyświetlać dany fragment obrazu. Dzięki temu jazda w grze wyścigowej pod słońce naprwadę razi, a i światło odbijające się od obiektów w grze wygląda niezwykle naturalnie. Aby efekt był widoczny – musimy posiadać telewizor obsługujący tę technologię. Warto jednak pamiętać, że wartość HDR jest liczona w nitach na metr kwadratowy. Niektórzy producenci sprzedają telewizory reklamując je wsparciem dla HDR podczas, gdy tak naprawdę możliwości takiego urządzenia w liczbie jasności nitów na metr kwadratowych są żenująco niskie i różnicy nie widać.

Ray-tracing – technologia, która sprzętowo będzie wspierana dopiero od nowej generacji konsol. Dzięki niej odbicia w np. kałużach czy światło przebijające się przez szczeliny starego budynku wyglądają niemalże dokładnie tak jak w rzeczywistości. Wszystkie nowe konsole oferują ray-tracing.

Jaka będzie jakość nowych gier?

Wszyscy producenci zadeklarowali już rozdzielczości i płynność w jakiej zadziałają gry na konsolach. I tak: PlayStation 5, PlayStation 5 Digital Edition, Xbox Series X – tutaj produkcje włączą się nawet w jakości 8K. Do tego płynność gier będzie wynosić 120 klatek na sekundę. W przypadku Xbox Series S mówimy o max. 1440p (ulepszanym do 4K) oraz 120 klatkach na sekundę.

Nie wierzmy jednak w to, że gry będą działać w najwyższych wartościach. Produkcje w 8K będą bardzo rzadkie i ograniczone do najprostszych graficznie gier. Wszystko wskazuje na to, że każde urządzenie będzie oferowało jakość 4K i 60 klatek na sekundę. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby szybko wyszło, że produkcje na każdej konsoli będą działały w 1440p, które będzie ulepszane do 4K. Eksperci zajmujący się technologią, na której są oparte gry wideo wskazują właśnie tę wartość jako optymalną dla dobrej rozdzielczości i płynności. Jeśli jednak ktoś chce po prostu grać i nie patrzy na liczby – niech wie, że na pewno będzie ładniej i płynniej.

Czy mój telewizor wystarczy?

Jeśli masz telewizor oferujący 4K i HDR to pozostaje sprawdzić jakie HDMI urządzenie oferuje. Wiele sprzętów, które mamy dziś w domach używa HDMI 2.0, a powoli pojawiają się telewizory z HDMI 2.1. Główna różnica?

HDMi 2.0 to 4K/60fps lub 1440p/120fps. HDMI 2.1 to 4K/120fps. Jak jednak wspominałem wcześniej – wielu producentów będzie korzystać z jakości 4K/60fps lub 1440p/60fps. W takiej sytuacji HDMI 2.0 wystarczy nam spokojnie.

Jak mogę położyć konsole?

PlayStation 5, PlayStation 5 Digital Edition, Xbox Series S oraz Xbox Series X oferują możliwość postawienia konsoli w pionie i poziomie. PS5, PS5 DE, Xbox Series X mają w zestawie podstawki, które pozwolą położyć lub postawić konsole. Xbox Series S nie wymaga żadnych dodatkowych podstawek do ustawienia konsoli.

Czy nowe konsole będą tak głośne jak poprzednie?

Zarówno Sony jak i Microsoft postanowiły już na początku projektowania nowych urządzeń, że nie będą one głośne. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro robią niesamowity hałas, a i posiadacze niektórych Xbox One skarżyli się na głośniejsza pracę urządzenia. Nowe konsole według wstępnych testów osiągają dość wysokie temperatury, jednakże są praktycznie niesłyszalne.

Czytaj też: Stało się. Kupiłem Xbox Series X i Game Pass.
Czytaj też: Wyścig w Mafia Remake – poradnik inny niż pozostałe
Czytaj też: PS Plus Collection nie wygląda zbyt dobrze przy Xbox Game Pass

Nowe dyski konsol to podobno są szybkie?

To jedna z największych zmian. W końcu nowa generacja konsol będzie w pełni korzystać z niezwykle szybkich dysków. Są już znane pomiary, w których gry ładujące się ponad dwie minuty włączają się teraz w 6 sekund! Różnica jest ogromna i pozwala na nowe możliwości, takie jak…

Quick Resume?

To nowa opcja konsol umożliwiająca uruchomienie kilku gier na raz! Dotychczas mogliśmy mieć włączoną tylko jedną grę i np. aplikację do oglądania wideo w Internecie. Teraz włączymy kilka gier i nie będziemy musieli czekać na ich załadowanie się, a do tego będziemy grać dokładnie w miejscu, którym przerwaliśmy. W przypadku Xbox Series X znamy więcej szczegółów działania tego systemu. Uśpimy do 12 gier na raz, a do tego będą one przechowywane w pamięci urządzenia nawet, gdy wyłączymy sprzęt!

A duże te dyski?

PlayStation 5 oraz PlayStation 5 Digital Edition oferują 825 GB. Xbox Series X – 1TB. Xbox Series S – 500GB. Dyski mogą się szybko zapełnić jeśli ktoś dużo gra i wraca do starych gier. Trzeba również pamiętać, że część oferowanej pamięci jest już zajęta przez system operacyjny konsol. W takiej sytuacji potrzebne będzie dokupienie pamięci. Karta rozszerzenia pamięci Seagate do konsoli Xbox Series X|S o pojemności 1TB kosztuje 1059 złotych. W przypadku PS5 – wciąż czekamy na ceny. Plusem jest to, że gry z poprzednich generacji konsol w przypadku Xboxa możemy trzymać na tradycyjnych dyskach, więc jeśli mamy taki w domu – podepniemy go bez problemu.

Pady. Coś nowego?

PlayStation 5 zaoferuje graczom kontroler DualSense. W porównaniu do aktualnego DualShocka 4, DualSense umożliwi nowe sposoby na „czucie” gry. Pad ma nowy system wibracji, a jego przyciski mogą się blokować co pozwoli na takie rzeczy jak symulację pod palcem systemu ABS. Do tego pad będzie miał mikrofon. W przypadku kontrolera Xbox Series – otrzymujemy proste ulepszenie sprawdzonego kształtu, a sam kontroler posiada jeden dodatkowy przycisk do tworzenia zrzutów ekranu oraz nagrań wideo.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News