Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [05.04.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o powodach przechodzenia na wegetarianizm i faktach na temat średniowiecza poznanych dzięki analize liczącego tysiące lat lodu.

Jakie rośliny spożywali ludzie z epoki kamienia?

W ramach projektu HARVEST naukowcy prowadzą badania poświęcone diecie ludzi w przeszłości oraz roli roślin w żywieniu. Niektóre dowody dotyczące spożywania zbóż oraz bulw (takich jak np. współczesne ziemniaki) sięgają nawet 40 tysięcy lat wstecz. W ramach nowych analiz poznaliśmy konkretne rośliny, jakie stanowiły część jadłospisu naszych przodków.


Słynna kometa międzygwiezdna rozpadła się. Co się stało?

2l/Borisov to kometa międzygwiezdna, która odwiedziła Układ Słoneczny, co zaobserwowano po raz pierwszy w sierpniu ubiegłego roku. Na przestrzeni tygodni zbliżała się ona do Słońca, co mogło wywołać szereg reakcji prowadzących do jej rozpadu. Najnowsze obrazy, uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w dniach 28 i 30 marca, sugerują, że obiekt ten podzielił się na co najmniej dwie części.


Na wysoce radioaktywnych planetach może istnieć życie

Naukowcy są zdania, że utrzymanie wody w stanie ciekłym nie musi być zależne od obecności gwiazdy. Z ich ustaleń wynika, że rozpad izotopowy zachodzący w rdzeniach egzoplanet może wystarczyć do stworzenia warunków umożliwiających powstanie i utrzymanie życia. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że panujące tam promieniowanie byłoby zabójcze dla większości znanych nam organizmów.


Dlaczego ludzie przechodzą na wegetarianizm?

Powszechnie głoszone przekonanie pozwalałoby sądzić, że to czynniki moralne odgrywają najważniejszą rolę wśród wegetarian. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że najczęściej spotykaną motywacją były kwestie zdrowotne. Autorzy badań zauważyli również ciekawe zależności związane z wegetarianizmem a innymi przekonaniami jego zwolenników.


Klimat Antarktydy był w przeszłości zupełnie inny niż obecnie

Autorzy nowych badań dokonali analiz próbek gleby pochodzących z Antarktydy. Sugerują one, że ok. 90 mln temu był to obszar pokryty lasami deszczowymi, na którym temperatury były stosunkowo wysokie. Średnia roczna temperatura wynosiła tam ok. 12 stopni Celsjusza, podczas gdy latem osiągała ok. 19 stopni. Taka sytuacja wynikała z bardzo wysokie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.


Ten reaktor może przekształcać CO2 – w jaki sposób działa?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, korzystając z nanodrutów oraz szczepów bakterii, są w stanie przekształcać dwutlenek węgla w bardziej przydatne cząsteczki. W przyszłości proponowana przez nich metoda powinna doprowadzić do stworzenia dogodnych warunków do życia na Marsie oraz walki z globalnym ociepleniem na Ziemi.


Co o średniowieczu mówi nam analiza lodu sprzed setek lat?

Naukowcy analizujący fragmenty lodu znajdujące się w Alpach Szwajcarskich są w stanie przeanalizować zmiany zachodzące na terenie średniowiecznej Europy. W ten sposób wiedzą m.in. kiedy dochodziło do koronacji nowych władców na angielskim tronie, co przekładało się na wzrost wydobycia kruszców i zwiększenie zanieczyszczenia środowiska.


Co zobaczyli na niebie mieszkańcy Japonii niemal 1,5 tysiąca lat temu?

Naukowcy zastanawiają się, jakie zjawisko astronomiczne zaobserwowali mieszkańcy Japonii w 620 roku. Jeden z zaangażowanych w badanie ekspertów sądzi, że jednym z wyjaśnień mogłaby być obecność zorzy polarnej powstałej na skutek burzy magnetycznej, choć nie ma na to wystarczających dowodów. Wątpliwości budzi również fakt, że zorze zazwyczaj nie przyjmują takich kształtów, choć trudno obecnie o lepsze, alternatywne wyjaśnienia.


Ta metoda pozwoli zrozumieć, w jaki sposób czarne dziury uciekają z galaktyk

Naukowcy opracowali nową metodę związaną z przewidywaniem procesu ucieczek czarnych dziur z galaktyk. Sposób ten opiera się na pomiarach fal grawitacyjnych. Początkowo sądzono, że na pojawienie się odpowiednich do tego instrumentów będzie trzeba czekać nawet 10 lat, jednak obecnie wykorzystywane detektory wkrótce będą wystarczająco dokładne.


Skąd się wzięła woda na Marsie? Te meteoryty mogą zawierać odpowiedź

Autorzy nowych badań skupili się na dwóch meteorytach mających marsjańskie pochodzenie. Na ich podstawie możemy m.in. wywnioskować, że woda na Marsie pojawiła się za sprawą dwóch różnych źródeł. Co ciekawe, w przeciwieństwie do Ziemi, Czerwona Planeta najprawdopodobniej nigdy nie posiadała oceanu magmy, który obejmowałby cały jej obszar.