Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [12.04.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o księżycowym teleskopie NASA, enzymie błyskawicznie rozkładającym plastiki oraz sztucznych wyspach sprzed tysięcy lat.

Obszary wokół elektrowni w Czarnobylu płoną. Odnotowano wzrost promieniowania

Podczas gdy oczy całego świata są zwrócone na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, u naszych wschodnich sąsiadów szaleją pożary. Ogień trawi obszary wokół czarnobylskiej elektrowni, a mierzone poziomy promieniowania są znacznie wyższe niż zazwyczaj. Początkowo sytuacja wydawała się niegroźna, lecz teraz powoli wymyka się spod kontroli ukraińskich służb.


Zmodyfikowany enzym może rozwiązać problem tworzyw sztucznych

Recykling tworzyw sztucznych to jedna z rzeczy, z którymi mieszkańcy naszej planety zdecydowanie sobie nie radzą. Sytuacja ma się jednak zmienić dzięki zmodyfikowanemu enzymowi, który zapewnie efektywniejszy rozkład plastików. Podczas testów okazało się, że owa substancja w ciągu 10 godzin rozłożyła 200 gramów tzw. tworzywa PET.


Starożytni osadnicy stworzyli tysiące sztucznych wysp. Jaki był ich cel?

Na terenie dzisiejszej Boliwii, w obszarze północno-zachodniej Amazonii, naukowcy natrafili na setki sztucznych wysp. Badacze sądzą, że starożytni osadnicy tworzyli tego typu miejsca, aby ułatwić hodowlę roślin. Kiedy owe tereny były zalewane przez wodę, znajdujące się na podwyższeniu wysepki zapewniały idealne warunki do wzrostu pomiędzy lipcem a październikiem.


W jaki sposób powstają wyrzuty promieniowania gamma?

Naukowcy z University of Bath próbują lepiej zrozumieć proces powstawania promieni gamma. Autorzy badania byli zaskoczeni niskim poziomem polaryzacji w rozbłysku tuż po obserwowanej eksplozji. Może to oznaczać, że pole magnetyczne gwiazdy zostało zniszczone już na samym początku. Spodziewali się oni polaryzacji na poziomie 30%, podczas gdy w rzeczywistości po minucie od wybuchu wartość ta wyniosła 7,7%, a chwilę później zaledwie 2%.


Inteligentne naklejki pokażą, czy żywność była przechowywana w odpowiednich warunkach

Zapewne niejdenokrotnie zdarzyło Wam się powątpiewać w to, czy kupiony produkt był przechowywany w odpowiednich warunkach. Opracowane niedawno inteligentne naklejki powinny spowodować, że tego typu zmartwienia znikną. Folia zmienia bowiem swoją barwę, jeśli przez określony czas znajdzie się w temperaturze wyższej niż ustalona. Szczególnie przydatne będzie to w odniesieniu do leków czy mięs.


Nad Arktyką pojawiła się ogromna dziura ozonowa

Problem dziury ozonowej wydawał się zanikać, m.in. dzięki szeroko zakrojonym działaniom, których początki sięgają lat 80. Okazuje się jednak, że tym razem rekordowo duża (jak na ten region) dziura ozonowa powstała nad Arktyką. Ma ona ok. miliona kilometrów kwadratowych wielkości i najprawdopodobniej jest efektem wiatrów polarnych, które powodują przemieszczanie ozonu.


Dlaczego po deszczu pojawia się charakterystyczny zapach?

Zapach deszczu w letni dzień jest bardzo charakterystyczny, a nawet doczekał się własnej nazwy – petrichor. Naukowcy od kilkudziesięciu lat chcieli się dowiedzieć, jaki proces wpływa na powstawanie tej woni. Wygląda na to, że wreszcie udało im się rozwikłać tę zagadkę. Ich zdaniem za powstawanie petrichoru odpowiada licząca miliony lat symbioza pomiędzy skoczogonkami a pewnym szczepem bakterii.


W jaki sposób bomby atomowe pomagają w ocenie wieku rekinów?

Testy broni atomowej mają wiele skutków, które są widoczne po dziś dzień. Nie wszystkie są jednak negatywne, o czym możemy się przekonać za sprawą niedawnych doniesień. Naukowcy wykorzystują bowiem promieniotwórcze izotopowy do szacowania wieku niektórych zwierząt. W tym przypadku udało im się określić, ile lat miały dwa rekiny wielorybie.


Nadchodzi katastrofa, która może być gorsza niż wymieranie dinozaurów

Pandemia koronawirusa wcale nie musi być największym z obecnych zagrożeń. Znaczne większe konsekwencje dla naszej planety ma bowiem globalne ocieplenie, którego tempo jest znacznie wyższe, niż w przypadku masowych wymierań, jakie miały miejsce w przeszłości. Wiąże się to z faktem, że ludzkość emituje ogromne ilości gazów cieplarnianych, m.in. dwutlenku węgla.


Księżyc w roli teleskopu? Oto kosmiczny pomysł NASA

W związku z nadchodzącą załogową misją skierowaną na naszego naturalnego satelitę, NASA ma coraz więcej pomysłów na jej wykorzystanie. Jeden z nich zakłada przetransportowanie na Księżyc odpowiednich komponentów, które – po połączeniu ich z jednym z tamtejszych kraterów – utworzą sporych rozmiarów radioteleskop. Byłoby to iście niecodzienne rozwiązanie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News