Świat przyzwyczaił nas do regularnie wypływających informacji na temat inteligentnych tkanin i tym razem nie jest inaczej, ale w tym przypadku wreszcie mamy do czynienia z czymś porządnym.
Wytrzymała inteligentna tkanina
W obecnych inteligentnych tkaninach czujniki zwykle odpowiadają za pomiar naprężenia, a same w sobie są nadal zbyt kruche, ale naukowcom z Uniwersytetu Harvarda udało się to odmienić. Tak przynajmniej wynika z prototypowej inteligentnej tkaniny, w której to między dwoma wstępnie naprężonymi arkuszami elastycznego polimeru znalazł się układ przewodzących prąd włókien węglowych.
Czytaj też: WHO chce zaszczepić co najmniej 70% populacji
Czytaj też: Sposób na szybkie wytrzeźwienie? Kanadyjczycy mają przełom
Czytaj też: Wszechświat jest znacznie gorętszy niż dawniej. I będzie jeszcze cieplejszy
Te włókna są ułożone we wzór zwany meandrem wężowym, co oznacza, że niczym falujące ciało węża poruszają się w tę z powrotem. Dzięki temu wystarczy tylko monitorować prąd elektryczny, który przepływa przez te włókna, jako że te po rozciągnięciu zmniejszając swoją przewodność.
Uzyskany czujnik jest bardzo czuły, dlatego można odczytać nawet najmniejsze ruchy tkaniny, choć zwykle takie właściwości były zarezerwowane dla naprawdę niewytrzymałych rozwiązań. Ten jednak inteligentny materiał może przetrwać uderzenie młotkiem, przejechanie przez samochód, dźgnięcie skalpelem i przejście przez 10 cykli prania.
Czytaj też: Kilonowa tak jasna, że zaskoczyła naukowców. Jak powstała?
Czytaj też: Doktor z COVID-19 zaprasza na kawę. Ziębę, Sochę, Czerniaka i Edytę Górniak
Czytaj też: 5G dopiero nadchodzi, a naukowcy już projektują sieć 6G
Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych czujników o podobnej czułości, Harvard nie zawiera drogich materiałów i nie wymaga specjalistycznego zaplecza produkcyjnego. W testach wykazano, że ta inteligentna tkanina jest w stanie zidentyfikować gesty dłoni.