Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [03.01.2021]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o obserwatorium Arecibo, przepowiedniach Nostradamusa i wyprawie płaskoziemców.

archeologia

Starożytny fast food? Tak żywili się mieszkańcy Pompejów

Thermopolium odkryte w obszarze archeologicznym Regio V na terenie Pompejów zawiera głębokie dolie zbudowane z terakoty, w których przechowywano jedzenie. Z przodu było ono z kolei ozdobione freskami przedstawiającymi m.in. kaczkami, kogutem czy… psem na smyczy. W pobliżu archeolodzy natrafili także na szczątki kaczek, kóz, świń, ryb i ślimaków. Sugeruje to, że oferta gastronomiczna w tego typu miejscach była naprawdę szeroka, co jest szczególnie imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pozostałości liczą ponad 2000 lat.

astronomia

Obserwatorium Arecibo powróci do życia? Pojawiło się wsparcie

Gubernator Portoryko Wanda Vázquez podpisała dekret, w ramach którego na odbudowę słynnego teleskopu zostanie przeznaczone 8 milionów dolarów. Kwota ma umożliwić usunięcie i utylizację uszkodzonych elementów oraz zaprojektowanie nowego urządzenia. Rząd Portoryko jest przekonany, że zniszczenie obserwatorium Arecibo stanowi okazję do modyfikacji tego miejsca. Pomogą w tym doświadczenia uzyskane przez dziesiątki lat funkcjonowania placówki.

Czytaj też: Na Marsie nie da się oddychać, a ludzie chcą go skolonizować

Lunark ma pomóc w kosmosie. Architekci przetestowali go na Grenlandii

Architekci Sebastian Aristotelis i Karl-Johan Sørensen, zaprojektowali przypominające origami schronienie, które mogłoby pomóc w realizacji załogowych, pozaziemskich misji. Aby wykazać, że ich pomysł ma rację bytu, spędzili dwa miesiące w odległej części Grenlandii. Temperatury na tym obszarze wynoszą ok. -15 stopni Celsjusza, a architekci nie mieli dostępu do smartfonów ani internetu.

kosmos

Księżyc zniknął z nieba. Co się stało w 1110 roku?

Zaćmienie Księżyca opisane w 1110 roku było szczególne, ponieważ wiązało się z całkowitą ciemnością. Zapiski odkryte na łamach Kroniki Peterborough sugerują, że nie było widać ani samego Srebrnego Globu, ani emitowanego przez ten obiekt światła. Nowe badania sugerują, że wydarzenia te mogły być wywołane obecnością wulkanicznych cząstek w stratosferze. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem tajemnicy jest japoński wulkan Asama, który wywołał gigantyczną, wielomiesięczną erupcję w 1108 roku.

globalne ocieplenie

Czy trzęsienia ziemi powodują ocieplanie Arktyki?

Obecnie za kluczowe w występowaniu zmian klimatu uważa się czynniki antropogeniczne, czyli związane z działalnością człowieka. Leopold Łobkowski  zwrócił jednak uwagę na obszar Łuku Aleutańskiego, aktywnego sejsmicznie i położonego blisko Arktyki. Analiza danych dot. tamtejszych wstrząsów wykazała, że istnieje korelacja między seriami silnych trzęsień i fazami wzrostów notowanych temperatur. Wstrząsy najprawdopodobniej naruszają wieczną zmarzlinę oraz klatraty metanu, wywołując dodatkowe emisje tego gazu cieplarnianego.

historia

Przepowiednie Nostradamusa na 2021 rok, czyli zombie i nadlatująca asteroida

Co, zdaniem Nostradamusa, czeka nas w 2021 roku? Wygląda na to, że po pandemii koronawirusa przyjdzie nam się zmierzyć z hordami zombie, ponieważ jeden z rosyjskich naukowców ma rzekomo stworzyć broń biologiczną zamieniającą ludzi w żywe trupy. Z kolei zapiski naukowca związane z ogniem i smugą na niebie wydają się nawiązywać do przelatującej asteroidy. Niektórzy doszukują się w tym odniesień do obiektu (410777) 2009 FD, przez długi czas uznawanego przez NASA za potencjalnie niebezpieczny dla Ziemi.

archeologia

Świetnie zachowany nosorożec włochaty pochodzi sprzed 34 000 lat

Zamarznięte truchło młodego nosorożca włochatego, który zamieszkiwał nasza planetę w okresie epoki lodowcowej, zostało wydobyte z wiecznej zmarzliny na Syberii. Eksperci uważają, że szczątki mają około 34 000 lat, a ze wstępnych obserwacji wynika, iż nosorożec poległ, gdy miał trzy lub cztery lata. Hipoteza dotycząca przyczyn śmierci sugeruje, że zwierzę utonęło w rzece. W szczątkach bardzo dobrze zachowały się narządy wewnętrzne, na podstawie których naukowcy zamierzają określić, czym żywił się ten gatunek.

Czytaj też: Ile czasu potrzeba na wykształcenie lub porzucenie nawyków?
Czytaj też: Najczęstsze skutki uboczne antybiotyków – top 5

ocean

Ośmiornice są niczym kosmici. Mogą edytować swój RNA

Ośmiornice oraz niektóre kałamarnice i mątwy co jakiś czas modyfikują sekwencje swojego RNA. Robią to, aby dostosować się do otaczającego środowiska. Warto podkreślić, że ta nietypowa cecha nie dotyczy wszystkich głowonogów, lecz przede wszystkim płaszczoobrosłych. Naukowcy doszukują się związku między możliwością edytowania RNA i ponadprzeciętnie rozwiniętymi mózgami tych zwierząt.

rekordowy deszcz

Chiny chcą kontrolować pogodę i właśnie poczyniły ku temu poważne kroki

Chińska Rada Państwowa ogłosiła rozszerzenie programu modyfikacji pogody, który będzie obejmował obszar ponad 5 milionów kilometrów kwadratowych. Kolejnych niemal 600 tysięcy kilometrów kwadratowych zostanie przeznaczonych na rozwój technologii związanych z powstrzymywaniem gradobić. Wśród potencjalnych korzyści Chińczycy wymieniają m.in. stabilizację warunków w zakresie rolnictwa, ochrony środowiska, a nawet reagowania kryzysowego, np. w zakresie walki z pożarami.