Reklama
aplikuj.pl

Ceny kart graficznych spadły nawet o 25%. Spójrzcie na rozległe porównanie

test MSI GeForce RTX 3050 Gaming X, recenzja MSI GeForce RTX 3050 Gaming X, opinia MSI GeForce RTX 3050 Gaming X

Serwis Tom’s Hardware przygotował rozbudowane porównanie, wedle którego ceny kart graficznych spadły nawet o 25%. Statystyki dotyczą średniej ceny wszystkich kart dostępnych na eBayu ze stycznia i lutego, ujawniając zwykle około 10% spadki, ale zdarzają się też wyjątkowe rodzynki, których cena spadła znacznie bardziej.

Według najnowszych danych ceny kart graficznych spadły

Czasy, w których zakup karty graficznej w cenie zbliżonej do poziomu ceny detalicznej, już dawno minęły. Wraz z rozpoczęciem pandemii wzmożony popyt i ograniczona podaż zrobiły swoje, ale wraz ze spadkiem cen kryptowalut, poprawie w łańcuchu dostaw i fabrykach, czy zapowiadanym przejściu Ethereum z PoW na PoS, ceny kart zaczynają spadać.

Tom’s Hardware

Wszystkie karty graficzne zaczęły tracić na wartości, choć ich konkretne wersje mogły zaliczać okazjonalnie wzrosty przez swoją rzadkość. Finalnie i tak większość, bo 20 z 33 wymienionych powyżej kart odnotowało dwucyfrowe procentowe spadki cen, a średnią zaniżają i tak tanie od premiery RX 5500 XT w wersji 4 i 8 GB. Problem w tym, że najpopularniejsze pod kątem stosunku ceny do wydajności RTX 3080, RTX 3060, RX 6800 XT i RX 6600 nadal są sprzedawane w wysokich cenach. Tylko RX 6600 wyłamuje się ze schematu ze swoim poziomem 140% MSRP, ale RX 6800 XT kosztuje już o 80% więcej, a oba RTX’y NVIDIA dwa razy więcej, niż powinny.

Czytaj też: Gabe Newell sam dostarczył kilka Steam Decków. Wszystko co musicie wiedzieć o Steam Deck od Valve

Ciągle jednak do poziomu MSRP jest długa droga, bo ceny są o ponad 35% wyższe względem poziomu cen detalicznych. W Polsce widać to jeszcze bardziej, co sugeruje, że przy utrzymaniu obecnego trendu, przyzwoite ceny dotrą do nas dopiero za kilka miesięcy. Może trzy, może sześć – trzeba tylko mieć nadzieje, że na rynku znów nie dojdzie do katastrofy.