Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia SilentiumPC Grandis 3

test SilentiumPC Grandis 3, recenzja SilentiumPC Grandis 3, review SilentiumPC Grandis 3, opinia SilentiumPC Grandis 3

SilentiumPC Grandis 3 to następca jednego z najchętniej kupowanych chłodzeń na rynku. Czy nowa wersja również zaprezentuje świetny stosunek wydajności do ceny?

Akcesoria SilentiumPC Grandis 3

Zestaw akcesoriów jest standardowy. Mamy więc instrukcję, zestaw montażowy i tubkę pasty termoprzewodzącej (Pactum PT-2). W środku nie ma nic więcej, ale tak naprawdę niczego więcej nie potrzeba. Sam montaż jest dosyć prosty i nie wymaga on zbytniego wysiłku.

Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Pure Loop 240
Czytaj też: Test chłodzenia SilverStone AR12-RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer 50

Specyfikacja SilentiumPC Grandis 3

Grandis 3 nie wygląda świetnie, ale też nie jest brzydki. Plusem są czapeczki na ciepłowody oraz czarne górne finy. Minus to miedziane ciepłowody, choć ich nie będzie widać. Muszę tutaj też wspomnieć, że w sprzedaży jest dostępna wersja Evo ARGB, która wygląda fantastycznie.

Czytaj też: Test chłodzenia Noctua NH-L12 Ghost S1 Edition
Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool Castle 280RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MA620M

Chłodzenie jest typu dual tower. Jego dokładne wymiary to 159 x 140 x 131 mm i waży ono 985 g. Podstawka jest miedziana i wychodzi z niej sześć 6 mm ciepłowodów. Całość jest w stanie poradzić sobie z procesorem o TDP do 250 W. Jakość wykonania jest dobra jak na swoją cenę – nie zauważyłem jakiś większych niedoróbek czy braków.

W zestawie znajdują się dwa wentylatory. Pierwszy to Sigma HP 120 mm PWM, a drugi to Sigma HP 140 mm PWM. Maksymalne prędkości śmigieł to kolejno 1600 RPM i 1400 RPM. Wentylatory mają łożyska hydrauliczne oraz żywotność wynoszącą 50 tysięcy godzin. Co ciekawe producent nie mówi nic o głośności. Wentylatory mają wtyczki 4 pin – męską i żeńską. Dzięki temu oba śmigła możecie złączyć i podłączyć do jednego złącza 4 pin na płycie.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 10600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Z490 Aorus Pro AX
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 2x 8 GB 3000 MHz CL16
Dysk
Adata SU800 256 GB M.2
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
Be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
AOC G2260VWQ6
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy SilentiumPC Grandis 3

Na maksymalnych obrotach chłodzenie wypada słabiej od Arctica Freezera 50, który ma podobną konstrukcję. Natomiast na 1200 RPM i 800 RPM jest już praktycznie tak samo. Niestety słabsza maksymalna wydajność sprawiła, że Grandis 3 nie poradził sobie z tym procesorem podkręcony do 5,1 GHz przy napięciu 1,4 V. Takie ustawienia pozostają więc tylko dla najdroższych chłodzeń powietrzem albo AiO.

Czytaj też: Czy drogie chłodzenie powietrzem poradzi sobie z Intel Core i9-10900K?
Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool Gammaxx L240 v2
Czytaj też: Test podzespołów Fractal Design – obudowa, zasilacz i AiO w jednym zestawie

Grandis jest niesłyszalny na 800 RPM, w miarę cichy na 1200 RPM oraz głośny na maksymalnych obrotach wentylatorów. Przy 100% obrotów głośność może już przeszkadzać, więc tutaj polecam zejść choćby do 1200 RPM, gdzie jest już znacznie lepiej.

Podsumowanie testu SilentiumPC Grandis 3

SilentiumPC Grandis 3 kosztuje ok. 200 zł. W tej cenie jest to zdecydowanie jedno z najlepszych chłodzeń na rynku. Oferuje ono bardzo dobrą wydajność, która spokojnie starczy do niepodkręconych nawet kilkunastordzeniowych procesorów. Oczywiście można także dokonać podkręcenia procesora; o ile nie będziecie przesadzać i dla 100 MHz podnosić bardzo mocno napięcia, to cooler spokojnie sobie poradzi.

Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Pure Rock 2
Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken X53
Czytaj też: Test chłodzenia SilentiumPC Fortis 3 EVO ARGB

Pod względem głośności jest dobrze. Tak naprawdę do 1200 RPM jest cicho i dopiero później robi się głośno. Na maksymalnych obrotach jest już na tyle głośno, że osobiście polecam trochę zejść z obrotami wentylatorów.

W ogólnym rozrachunku w cenie ok. 200 zł jest to naprawdę znakomity wybór. Jeśli więc szukacie w miarę taniego oraz wydajnego chłodzenia to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zakup Grandisa 3.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.