Reklama
aplikuj.pl

Uprawy w pobliżu Czarnobyla są skażone promieniowaniem

W ramach nowych badań naukowcy stwierdzili, że pszenica, żyto, owies i jęczmień uprawiane w pobliżu Czarnobyla zawierały dwa radioaktywne izotopy – stront 90 i cez 137.

David Santillo i jego współpracownicy, konsultując się z naukowcami z Ukraińskiego Instytutu Radiologii Rolniczej, przeanalizowali 116 próbek, zebranych w latach 2011-2019 na terenie rejonu iwankowskiego. Obszar ten znajduje się ok. 50 km od zniszczonej elektrowni jądrowej.

Czytaj też: Niesamowity gatunek niesporczaka. Jest w stanie przetrwać silne promieniowanie
Czytaj też: W pobliżu odwiertów odkryto rosnące promieniowanie. Eksperci zaniepokojeni
Czytaj też: Promienie świetlne, czyli nowy sposób na dostęp do Internetu

W 48% znalezionych ziaren odnotowano obecność izotopów promieniotwórczych przekraczających bezpieczne poziomy. Stwierdzono również, że w próbkach drewna pobranych z tego samego regionu w latach 2015-2019, poziom strontu 90 przekraczał akceptowalne stężenia.

Czarnobyl jest oddalony od tego obwodu o zaledwie 50 kilometrów

Badacze przypuszczają, że za skażenie upraw może odpowiadać właśnie wspomniane drewno. Analizując popiół z lokalnych pieców, naukowcy stwierdzili, że stężenie strontu 90 było 25-krotnie wyższe od ustalonych limitów. Miejscowi używają tego popiołu do nawożenia upraw, co powoduje wzrost promieniowania w glebie.

Czytaj też: Czarnobyl zyskał nowego bywalca. To robotyczny pies Spot
Czytaj też: Czy grzyby z Czarnobyla pomogą w kolonizacji Marsa?
Czytaj też: Pożary w obrębie Czarnobyla stanowią zagrożenie. Co wiemy o Czerwonym Lesie?

Artykuł opublikowany na łamach Environment International sugeruje, że – w oparciu o symulacje komputerowe – rzeczony obszar można uznać za bezpieczny. Aby ograniczyć promieniowanie należy jednak zaprzestać dotychczasowego nawożenia z użyciem popiołu.