Reklama
aplikuj.pl

Czy bioplastiki są lepsze dla środowiska od tworzyw sztucznych?

recykling

Nowe badanie sugeruje, że tzw. bioplastiki, które są produkowane z materiału biologicznego zamiast z ropy naftowej (i które to mają ulegać biodegradacji) zawierają tyle samo toksycznych substancji, co zwykłe tworzywa sztuczne.

Tworzywa sztuczne są skrajnie niekorzystne dla środowiska. Negatywny wpływ ma zarówno ich produkcja jak i utylizacja. Odpady trafiają bowiem na wysypiska i do spalarni odpadów lub, co gorsza, do oceanów. Mikroplastiki przedostają się nawet do łańcucha pokarmowego i są już znajdowane u ludzi. Nic więc dziwnego, że bioplastiki zyskały na popularności.

Czytaj też: Plastik można przerobić na użyteczny płyn. Pomaga ta metoda
Czytaj też: Butelki dla dzieci stanowią zagrożenie. Chodzi o mikroplastiki
Czytaj też: Z tym enzymem recykling plastikowych butelek wejdzie na zupełnie nowy poziom

Raport opublikowany na łamach Environment International skupia się na 43 różnych produktach z tworzyw sztucznych, m.in. jednorazowych sztućcach, opakowaniach batoników, butelkach z napojami czy korkach do wina. Są one wytwarzane z dziewięciu różnych materiałów uznawanych za biodegradowalne. Okazało się, że około 80% produktów zawierało ponad 1000 różnych substancji chemicznych, a niektóre z nich aż 20 000.

Bioplastiki mogą zawierać nawet 20 tysięcy substancji chemicznych

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Oczywiście nie wszystkie z tych substancji są szkodliwe dla środowiska. Naukowcy twierdzą, że należy przeprowadzić znacznie więcej badań w celu określenia potencjalnego wpływu tych materiałów na otoczenie. Badacze nadal nie wiedzą bowiem, w jakim stopniu niektóre z tych substancji chemicznych mogą przedostawać się do organizmu.

Czytaj też: Biedronka wypowiada wojnę plastikowi. Produkty będą pakowane inaczej
Czytaj też: Z nieba spadają… niewielkie fragmenty plastiku. Jak to możliwe?
Czytaj też: Ten tropikalny raj odnotował rekordowo wysokie stężenie mikroplastików