WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Plastik można przerobić na użyteczny płyn. Pomaga ta metoda

Plastik można przerobić na użyteczny płyn. Pomaga ta metoda

Niektóre rodzaje tworzyw sztucznych mogą być poddawane recyklingowi, ale powstałe w ten sposób produkty są często niskiej jakości i mają niewielką użyteczność.

Jest to jeden z powodów, dla których plastiki są przetwarzane i używane ponownie w znacznie mniejszym stopniu niż np. papier czy szkło. Przedstawiciele Uniwersytetu Kalifornijskiego Santa Barbara i innych uczelni znaleźli jednak sposób na recykling tworzyw sztucznych. Powstały produkt mógłby pomóc w zmniejszaniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych, którymi obecnie zanieczyszczamy środowisko.

Czytaj też: Z tym enzymem recykling plastikowych butelek wejdzie na zupełnie nowy poziom
Czytaj też: Ten materiał może zrewolucjonizować proces recyklingu
Czytaj też: Rowery z aluminiowych kapsułek po kawie, czyli recykling do potęgi

Czytaj też: Jak ścieki zatruwają środowisko

Publikacja, która ukazała się na łamach Science, sugeruje, że nowa metoda polega na wykorzystaniu tworzyw sztucznych na poziomie molekularnym. Składają się one z łańcuchów węglowych, które mogą być łączone na różne sposoby w celu stworzenia różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Zamiast topić te tworzywa, chemicy znaleźli sposób na podzielenie łańcuchów węglowych bez użycia wysokich temperatur i wydzielania emisji.

Recykling tworzyw sztucznych jest kluczowy, a ta metoda w nim pomaga

Wykorzystywany katalizator wykorzystuje wodór do przecięcia wiązań, które utrzymują łańcuch węglowy razem, tworząc mniejsze kawałki. Powstała w ten sposób ciecz jest cenna, ponieważ zawiera cząsteczki zwane alkilobenzenami, które są rozpuszczalnikami i są stosowane w produktach detergentowych. Stosując tę metodę na polietylenie, jednym z najbardziej popularnych rodzajów tworzyw sztucznych, badacze byli w stanie dowieść skuteczności zaproponowanego rozwiązania.

Czytaj też: Beton na podstawie drewnianych odpadów pozwala na efektywny recykling
Czytaj też: Prawidłowa segregacja śmieci oraz recykling na świecie
Czytaj też: Nadające się do recyklingu i zadziwiająco lekkie włókno łączy też siłę i wytrzymałość