Reklama
aplikuj.pl

Dan Snow u stóp Wezuwiusza – wywiad z historykiem i zaproszenie do obejrzenia programów o Pompejach

Dan Snow wywiad, Dan Snow Pompeje po katastrofie, Pompeje programy historyczne, Polsat Viasat History pompeje

O Pompejach słyszeliśmy wszyscy na lekcjach historii, choć w ogólnym rozrachunku wiemy bardzo niewiele. Większość z nas edukację szkolną ma już dawno za sobą, więc po co sięgać po historię Pompejów? Postanowiłam zapytać o to znanego historyka Dana Snowa, którego program o tym fascynującym miejscu będziemy mogli niedługo obejrzeć na Polsat Viasat History.

Czytaj też: National Theatre udostępni za darmo kolejne spektakle. Wśród nich Koriolan!

Przygotowując pytania do wywiadu zaczęłam zastanawiać się, co ja właściwie o Pompejach wiem? Gdzieś w głowie tłukło mi się, że wybuch Wezuwiusza i zniszczenia miasta miało miejsce w I wieku naszej ery, że pył wulkaniczny zakonserwował budynki, a nawet ciała, które po odkryciu przez archeologów nadal się obejmowały. Widziałam w podręcznikach i w sieci zdjęcia, ale dużo tej wiedzy w głowie nie zostało. Podchodziłam do tego, zapewne tak jak i Wy, jako do ciekawostki, która do niczego mi się w życiu nie przyda. Po zagłębieniu się w temat dochodzę do wniosku, że może nie wykorzystam tych informacji w jakiś praktyczny sposób, ale jednak warto znać ten fragment starożytnej historii. Zwłaszcza, że mieszkańcy Pompejów kryją przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Podobnie sądzi Dan Snow, historyk, który od lat prowadzi programy o tematyce historycznej głównie dla BBC. W bardzo przystępny sposób opowiada o wielu zagadnieniach, o których wiemy bardzo niewiele albo zgoła nic. Robi to jednak tak, by nawet kompletny laik potrafił odnaleźć się w zawiłościach interesów Kompanii Wschodnioindyjskiej, niuansach wojny secesyjnej czy historii powstania kolei w Wielkiej Brytanii. Podczas swoich licznych podróży nie ominął również naszego kraju. W Polsce zajmował się tak popularnym w 2016 roku poszukiwaniem Złotego Pociągu. Jeśli chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę historyczną i poznać rzeczy, o których na lekcjach nie mówiono, to programy Dana Snowa są do tego idealne.

Nasz wywiad dotyczył nie tylko Pompejów, ale również jego pracy, zamiłowania do historii i wrażeń z pobytu w naszym kraju.


Na ratunek Pompejom / zdjęcie: Polsat Viasat History

Patrząc na Pańskie osiągnięcia, trudno uwierzyć w to, że ma Pan tylko 41 lat. Kiedy i jak zaczęła się Pana przygoda z historią? Miało to związek z jakimś szczególnym wydarzeniem czy po prostu tak wyszło?

Dan Snow: W naszej rodzinie nie mieliśmy nawet wyboru. Każdy w naszej rodzinie kocha historię. Moja ciocia jest historyczką. Moja mama i tata kochają historię. Moja babcia kocha historię, więc po prostu tak dorastaliśmy. Byłem kiepski ze wszystkich innych przedmiotów w szkole, więc nigdy nie miałem wyboru.

Od zawsze miałem się zajmować historią. To byłem ja. Myślę, że to była moja droga, więc studiowałem historię na uniwersytecie, a potem miałem szczęście zacząć pracę dla BBC, tworząc programy historyczne. To jest po prostu coś, co wyssałem z mlekiem matki, a z każdego innego przedmiotu jestem beznadziejny. Dlatego cieszę się, że z historią się udało.

Pana programy telewizyjne są fascynujące nawet dla osób, które niekoniecznie są zainteresowane tą tematyką. Ma Pan jakiś szczególny przepis na wciągający program historyczny czy to po prostu Pana urok osobisty?

Dan Snow: Myślę, że najlepsze programy historyczne to te, które zabierają widzów w jakieś niezwykłe miejsce. Jak chociażby Wrocław lub potężny Zamek Książ w Polsce.

To są miejsca, w które zabieramy ludzi i opowiadamy historię. A oni niemalże czują, że są tam razem z nami i to jest niezwykły dar, który telewizja historyczna posiada. Tak więc myślę, że ważne jest, żeby obok zdjęć opowiadać fascynujące historie.

Najciekawsze i najbardziej zapadające w pamięć miejsce, które Pan odwiedził?

Dan Snow: Nigdy nie zapomnę mojej podróży do Polski, kiedy próbowałem znaleźć pod Wałbrzychem pociąg pełen nazistowskiego złota. To było wspaniałe doświadczenie. A sieć podziemnych fabryk, które Hitler budował na terenie obecnej Polski, ukrytych przed bombowcami alianckimi, była jednym z najbardziej niezwykłych projektów, w których wziąłem udział.

Pański najnowszy film dokumentalny opowiada o Pompejach. Jak zachęciłby Pan do jego obejrzenia osoby, które wiedzą tylko, że kiedyś wybuchł tam wulkan?

Dan Snow: Zachęciłbym je mówiąc, że jest wiele programów o Pompejach, ale ten jako jedyny pokazuje najnowsze odkrycia archeologiczne, które mają miejsce poza kompleksem. I to odkrycia dokonane nie przez archeologów, ale nielegalnych szabrowników, więc schodzimy wraz z policją do tych tuneli wykopanych przez przestępców, którzy kradli rzymskie dzieła sztuki, a my mieliśmy to szczęście, żeby dostać się do tych miejsc. A tam odkryliśmy niesamowite rzeczy.

A najbardziej niezwykłe miejsce w Pompejach?

Dan Snow: Kocham Forum. Kocham jego ogrom, który daje poczucie tego, jak było kiedyś w sercu tego rzymskiego miasta, jak można było się czuć jako Rzymianin w tamtym czasie.

I ostatnie pytanie. Dlaczego Pańskim zdaniem warto poznać historię tak tragicznego w skutkach wybuchu?

Dan Snow:  Ponieważ to jedna ze wspaniałych opowieści naszej historii. Jest dramatyczna, jest ekscytująca, jest piękna, więc jest ważna. Istotne jest również, żeby poznawać czas, kiedy jednego ranka się budzisz i wszystko jest w porządku, a dwa dni później twój cały świat wywraca się do góry nogami. Doświadczamy tego teraz w związku z pandemią, ale to coś, czego ludzie doświadczali z biegiem wieków niezliczoną ilość razy. To pozwala pamiętać, że zawsze coś takiego jest możliwe.

Pompeje: po katastrofie / zdjęcie: Polsat Viasat History

Dan Snow to niezwykły człowiek, który swoją wiedzę potrafi przekazać w taki sposób, by po obejrzeniu jego programu w naszych głowach pozostało wiele ciekawych informacji. Niestety w języku Polskim nie do wszystkich materiałów mamy dostęp, ale w najbliższym czasie Polsat Viasat History oferuje nam spotkanie z Danem Snowem i Pompejami, bo właśnie tego dotyczy jego najnowszy program. Jednak stacja oferuje nam o wiele więcej, bo do zgłębienia historii tego niezwykłego miejsca będziemy mieli dwie okazje.

Pierwsza nadarzy się już dziś, 11 maja, gdyż o 22:00 na Polsat Viasat History  zostanie wyemitowany film dokumentalny Na ratunek Pompejom.

W 2018 r. w Pompejach rozpoczęła się bezprecedensowa misja ratunkowa i kampania archeologiczna: grupa ekspertów podjęła próbę odnalezienia nowych wskazówek dotyczących katastrofy, która dotknęła miasto w 79 r. n.e. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i rekonstrukcji historycznych wydarzeń będziemy mogli z nowej perspektywy spojrzeć na życie w szczytowym okresie rozwoju rzymskiej cywilizacji.

Zaś 13 maja o 22:15 obejrzymy Pompeje: po katastrofie, gdzie o Pompejach opowie właśnie Dan Snow, któremu towarzyszyć będzie archeolożka Raksha Dave.

W ubiegłym roku uzyskaliśmy dostęp do Pompejów, gdzie odkryto nowe dowody dotyczące ich dramatycznego upadku w 79 r. n.e. Teraz archeolog Raksha Dave wraca tam w towarzystwie historyka Dana Snowa. Zniszczenie Pompejów to tylko część tej historii; ten sam wybuch Wezuwiusza zniszczył także pobliskie miasto Herkulanum i nadmorskie miejscowości, obracając w perzynę obszar o powierzchni ponad 120 kilometrów kwadratowych.

Gorąco zachęcamy do zarezerwowania sobie dzisiejszego i środowego wieczoru na podróż w czasie i poznanie fascynującej historii wybuchu Wezuwiusza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News