Reklama
aplikuj.pl

Napędzane SI drony Skyborg w Siłach Powietrznych USA

https://www.google.com/search?client=opera&q=dron+sił+powietrznych+USA%2C+dron+wspomagający+myśliwce%2C+dron+sterowany+SI%2C+skrzydłowy+dron+bojowy&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Bezzałogowe „robotyczne”, czyli napędzane sztuczną inteligencją drony, stają się coraz ważniejsze w myśl o bitwach przyszłości. Dlatego nic dziwnego, że w tę stronę idą Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Siły Powietrzne USA wkraczają powoli w świat autonomicznych dronów bojowych, zapowiadając lot pierwszego Skyborg do 2023 roku. Te drony połączą sztuczną inteligencję z dronami odrzutowymi, a rezultatem będą bezzałogowe cacka zdolne do latania obok myśliwców i przeprowadzania niebezpiecznych misji.

Drony Skyborg będą znacznie tańsze niż samoloty z miejscem dla pilota, dzięki czemu Siły Powietrzne będą mogły rozwijać swoją flotę przy niższych kosztach.

Według Defense News, Siły Powietrzne wydadzą w sumie 400 milionów dolarów jednej lub wielu firmom na opracowanie różnych rodzajów dronów Skyborg. Drony te nie będą jednorazowe, ale ich utrata ma nie być aż tak bolesna.

Dron XQ-58A Valkyrie

Już na początku mówiło się o dronach Skyborg, jako o dronach napędzanych sztuczną inteligencją, które będą albo latać na misję w pojedynkę, albo wspierać pilotowane myśliwce. Przyjmą z kolei postać odrzutowca podobnego do obecnych myśliwców.

Czytaj też: Helikopter Black Hawk wystrzelił drona w powietrzu

Otworzą Siłom Powietrznym znacznie większe okienko na przeprowadzanie ryzykownych i niebezpiecznych misji. Będą jednocześnie mogły chronić myśliwce z pilotami, a na dodatek wystrzelić od czasu do czasu pociski powietrze-powietrze.

Loyal Wingman, dron Boeing, bojowy dron autonomiczny, dron bojowy
Jeden z kandydatów – Loyal Wingman Boeinga

Magazyn Air Force informuje, że drony Skyborg powinny:

[…] samodzielnie unikać innych samolotów, terenu, przeszkód i niebezpiecznych warunków pogodowych oraz startować i lądować samodzielnie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News