Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jak ludzie wpłynęli na dźwięki w oceanach

rosnace poziomy morz

Nasz gatunek wpływa nie tylko na powierzchnię ziemi, ale również na jej atmosferę i – jak się okazuje – oceany. W przypadku tych ostatnich zauważono bowiem zaskakujące oddziaływanie na tamtejsze dźwięki.

Wbrew pozorom, zmiany w dźwiękach rozchodzących się w morzach i oceanach mogą znacząco zaburzać funkcjonowanie występujących tam organizmów. Wiele zwierząt wykorzystuje takie fale do wyczuwania zagrożenia, rozmnażania czy zdobywania pożywienia, co jest dla nich znacznie efektywniejszym rozwiązaniem niż np. opieranie się na świetle.

Czytaj też: Wieczna eksploracja oceanu dzięki nowemu systemowi Terradepth
Czytaj też: Pogoda sprzed 12 tysięcy lat zawiera zaskakująco dużo wskazówek dot. zmian klimatu

Dźwięki rozprzestrzeniają się w wodzie znacznie dalej niż światło. Zjawisko to jest również zauważalnie szybsze pod wodą aniżeli w powietrzu. Co można tam usłyszeć? Np. krewetki wydają dźwięki przypominające robienie popcornu, podczas gdy odgłosy wielorybów mogą przywodzić na myśl grę na skrzypcach.

Niechciane dźwięki w oceanach zaburzają funkcjonowanie tamtejszych organizmów

Niestety, natężone hałasy, związane m.in. z przemieszczaniem kontenerowców, łodzi rybackich, wydobywaniem surowców naturalnych czy budowaniem podwodnej infrastruktury mogą „zagłuszać” lokalne organizmy. W przypadku Morza Czerwonego, jednego z kluczowych korytarzy wodnych na świecie, liczba zwierząt morskich zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 50 lat.

Czytaj też: Niezwykłe zjawisko może powodować, że Ocean Atlantycki się powiększa
Czytaj też: 2020 rok był rekordowo… fatalny. Wszystko przez zmiany klimatu
Czytaj też: Gigantyczne robaki zamieszkiwały kiedyś oceany. Miały nawet 3 metry długości

Naukowcy zauważyli też, że niektóre ryby i bezkręgowce unikają szczególnie hałaśliwych obszarów. Poza tym, napędzane przez ludzi zmiany klimatu w inny sposób oddziałują na dźwięki w morzach i oceanach. Globalne ocieplenie prowadzi bowiem do zaburzeń w prądach morskich, falach, wiatrach oraz topnieniu i rozpadaniu się lodowców. To również wpływa na podwodne środowisko.