WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Niezwykłe zjawisko może powodować, że Ocean Atlantycki się powiększa

Niezwykłe zjawisko może powodować, że Ocean Atlantycki się powiększa

Naukowcy szacują, że Ocean Atlantycki z roku na rok powiększa się o kilka centymetrów. Z drugiej strony, Pacyfik dosłownie traci na zasięgu.

Wiadomo, że te kosmetyczne zmiany są powiązane z ruchem płyt tektonicznych naszej planety, ponieważ te, które znajdują się pod Amerykami odsuwają się od płyt ukrytych pod Afryką i Starym Kontynentem.

Czytaj też: Oceany na Ziemi zawierają ogromne ilości rtęci. Skąd pochodzi?
Czytaj też: Wieczna eksploracja oceanu dzięki nowemu systemowi Terradepth
Czytaj też: Nowa teoria dot. powstania płyt tektonicznych na Ziemi zaskakuje

Dzięki nowym badaniom, przeprowadzonym przez zespół Matthew Agiusa z Uniwersytetu w Southampton, możemy wywnioskować, iż kluczowe dla tego zjawiska są tzw. grzbiety śródoceaniczne. Są to wydłużone, wypukłe struktury pokrywające dna mórz i oceanów.

Ocean Atlantycki powiększa się za sprawą aktywności w grzbiecie śródoceanicznym

Wygląda na to, że owe formacje, powstające między płytami tektonicznymi, są bardziej niż przypuszczano powiązane z przemieszczaniem materii pomiędzy górnym i dolnym płaszczem skorupy ziemskiej. Agius i jego współpracownicy wykorzystali w ramach swoich badań 39 sejsmometrów rozmieszczonych wzdłuż dna Atlantyku. Rejestrowali dzięki nim aktywność sejsmiczną pod Grzbietem Śródatlantyckim.

Czytaj też: Autonomiczny Saildrone Surveyor zbada tajemnice oceanów
Czytaj też: Pod Oceanem Indyjskim dochodzi do rozpadu płyty tektonicznej
Czytaj też: Księżyce Urana mogą posiadać oceany. Naukowcy wiedzą, jak je znaleźć

Odczyty wykazały, iż materia z dolnego płaszcza wznosi się ku górze, a charakter tego zjawiska może być zarówno ciągły jak i punktowy. I choć już wcześniej zakładano, że grzbiety śródoceaniczne mogą wpływać na zmianę wielkości oceanów, to nowe badania wykazały, iż cały proces zaczyna się znacznie głębiej niż można było przypuszczać.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News