Reklama

Elektryczny hatchback Cupra Born jako pierwszy EV Cupry

Debiut Cupra el-Born, czyli nowy elektryczny hot hatch (2)

Potwierdziło się, że koncepcyjny Cupra el-Born będzie podstawą dla tego wyjątkowego, bo pierwszego EV Cupry. Elektryczny hatchback Cupra Born został bowiem oficjalnie potwierdzony!

Elektryczny hatchback Cupra Born

Tak jakby debiut Cupra Formentor VZ5 nie był dla tej “wydajnościowej marki” Seata wystarczający, na swoją trzecią rocznicę obecności na rynku Cupra zapowiedziała plany na pierwszy w pełni elektryczny samochód. Wcześniej znaliśmy go pod nazwą el-Born, ale ta nazwa została zmieniona na New Born.

Czytaj też: Debiut Cupra Formentor VZ5. Produkcja będzie ograniczona
Czytaj też: Odświeżenie Cupra Ateca 2021, czyli na pozór niewiele
Czytaj też: Seat Leon ST nowej generacji doczeka się wydania Cupra

Cupra el-Born zorientowana na osiągi ma także szereg stylizacji sportowych. Jeździ więc bliżej drogi, posiada unikalne 20-calowe felgi aluminiowe, agresywne zderzaki przednie i tylne, szersze boczne listwy progowe i większy tylny spoiler.

Będzie to poniekąd pochodna Volkswagena ID.3, z którym Cupra Born podzieli platformę elektryczną MEB Grupy Volkswagena z silnikiem elektrycznym napędzającym tylną oś. Zasili go akumulator o pojemności 82 kWh, zapewniający do 500 kilometrów zasięgu i możliwość szybkiego ładowania mocą 100 kW.

Czytaj też: Nowe Audi A2 na bazie konceptu AI:ME wygryzie z rynku A1?
Czytaj też: Koncept elektrycznego Tavascan od Cupra
Czytaj też:
Seat Cupra świętuje rok na rynku konceptem wydajnego hybrydowego SUVa

Osiągi Cupra Born sprowadzą się do sprintu do 100 km/h w 7,5 sekundy i do 50 km/h w 2,9 sekundy. Plany firmy wspominają, że po czasie zadebiutuje tańsza wersja tego hatchbacka EV z mniej okazałym, 62 kWh systemem akumulatorów o zasięgu do 420 km.

Elektryczny hatchback Cupra Born ma wejść do produkcji w drugiej połowie 2021 roku w fabryce w Zwickau w Niemczech, obok ID.3.