Reklama
aplikuj.pl

Oszuści rozsyłają maile z ostrzeżeniami od WHO

Kolejny dzień, kolejne internetowe oszustwo. Cyberprzestępcy podszywali się już pod Inspektorat Sanitarny, a teraz przyszła kolej na WHO. Uważajcie na takie wiadomości i nie klikajcie w linki, bo może to zagrozić waszym sprzętom!

Fałszywe maile od WHO

W dzisiejszych czasach bardzo ostrożnie należy podchodzić do wszelkiego rodzaju wiadomości, które otrzymujemy z nieznanych adresów. A podczas pandemii cyberoszuści prześcigają się, by wykorzystać obecną sytuację do celów przestępczych. Podszywają się pod Policję, pod GIS, a teraz również pod WHO.

W przesłanej wiadomości przeczytamy:

Szanowni Państwo,
Ze względu na fakt, że odnotowano w Państwa okolicy przypadki zakażenia COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała dokument zawierający wszystkie niezbędne środki ostrożności przeciwko zakażeniu koronawirusem.
Zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z dokumentem informacyjnym!
Pobierz dokument: [link do dokumentu]
Z poważaniem, Dr Penelope Marchetti (Światowa Organizacja Zdrowia – Włochy)

Nie jest to pierwszy taki przypadek, na początku pandemii maile rozsyłane były w języku włoskim lub angielskim, a teraz jak widać oszustom chciało się chociaż tekst przetłumaczyć. Wiadomość wysyłana jest z adresu [email protected].

Czytaj też: Vimeo oferuje darmowe narzędzie do pracy zdalnej – Vimeo Record
Czytaj też: Yanosik z nową funkcją chroniącą przed mandatem. I to nie tylko na drodze
Czytaj też: Kolejne oszustwa w sieci, tym razem uważajcie na maile o zawieszeniu konta na o2

Jednak tak samo jak wcześniej po kliknięciu w link (w polskiej wersji) lub pobraniu i otworzeniu załącznika na naszym komputerze zostaną wykonane złośliwe makra, które posłużą do wyodrębnienia plików i zainstalowania, a potem też uruchomienia złośliwego oprogramowania. Taki program zbiera potem informacje z naszego komputera lub smartfonu i rozprzestrzenia je w sieci. Pamiętajcie więc, żeby nie klikać w taki link i najlepiej od razu usunąć wiadomość!

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News