Reklama
aplikuj.pl

Hibernacja pomagała naszym przodkom przetrwać zimę. Jak to możliwe?

archeologia

Niedźwiedzie zapadające w sen zimowy uruchamiają odpowiedni procesy metaboliczne, które chronią je przed negatywnym konsekwencjami hibernacji. Nie zawsze wszystko idzie jednak zgodnie z planem.

Niektóre osobniki doświadczają bowiem problemów wywołanych faktem, że nie dostarczył odpowiedniej ilości pożywienia przed zapadnięciem w sen. Ludzie, jak zapewne wiecie, w ogóle nie mają możliwości hibernacji, ale wygląda na to, iż nasi odlegli przodkowie takową posiadali.

Czytaj też: Przodkowie ludzi w niesłychany sposób przystosowali się do zmian klimatu
Czytaj też: Prehistoryczny szkielet z Niemiec dostarcza informacji o naszych przodkach
Czytaj też: Gdzie mieszkali tajemniczy przodkowie ludzi – denisowianie?

Takie sugestie pojawił się po odkryciu szczątków na terenie jaskini zwanej Sima de los Huesos, znajdującej się w Hiszpanii. Archeolodzy znaleźli tam tysiące szczątków homininów, które mają około 430 000 lat. Przypuszczalnie kości należą do Homo heidelbergensis, który pojawił się na terenie Afryki ok. 600 tysięcy lat temu.

Hibernacja mogła umożliwiać przedstawicielom gatunku Homo heidelbergensis przetrwanie zimy

Co skłoniło badaczy do wysnucia takich wniosków? Zaobserwowane przez nich defekty widoczne w kościach, które mogą być następstwem miesięcy snu bez wystarczającej ilości zapasów tłuszczu i niedoborów witaminy D.

Czytaj też: Skąd archeolodzy wiedzą, gdzie prowadzić wykopaliska?
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi

Co więcej, wzrost tych kości zdaje się mieć dziwaczny, sezonowy charakter. Być może przedstawiciele gatunku Homo heidelbergensis zapadali w rodzaj hibernacji, kiedy nadchodziły chłodniejsze miesiące, związane z brakiem dostępu do pożywienia.