Reklama
aplikuj.pl

Pancerz homara doprowadził do wytrzymalszego betonu 3D

Pancerz homara, wytrzymalszego betonu 3D

Naukowcy z RMIT University eksperymentowali, eksperymentowali i można powiedzieć, że wreszcie… wyeksperymentowali. Tym razem opracowanie wytrzymalszego betonu 3D zawdzięczają homarowi.

Chcieli wytrzymalszego betonu 3D. Pomógł im homar

Beton już zadomowił się w technologii drukowania 3D, pozwalając drukarkom na stopniowe formowanie złożonych z niego struktur w ramach warstw i równoległych linii.

Czytaj też: Doczekaliśmy się pierwszych elektrycznych betoniarek
Czytaj też: Rząd rozpoczyna walkę z betonem. Szykujcie się na podatek od deszczu
Czytaj też: Ford F-350 Super Duty po torturach z 5,9-tonowym betonem

Nic więc dziwnego, że ciągle trwają badania nad jego ulepszeniem, a w ich ramach naukowcy umieścili od 1 do 2% włókien stalowych w mieszance betonowej. Podczas eksperymentowania układali je w różne wzory, ale to te helikoidalne okazały się najlepsze.

Te wzory zostały zainspirowane wewnętrzną strukturą skorup homara, która w wyniku ewolucji zapewniły tym skorupiakom wytrzymałą tarczę ochronną. Zdaniem naukowców zwiększona wytrzymałość, do której doprowadziły te helikoidalne wzory, może pozwolić na drukowanie w 3D wyższych i bardziej złożonych konstrukcji betonowych.

Czytaj też: Beton na podstawie drewnianych odpadów pozwala na efektywny recykling
Czytaj też: Kolejny rewolucyjny beton zachwyca wytrzymałością i wagą
Czytaj też:
Czyżby betonowe bloki Energy Vault były bateriami przyszłości?

Jak skomentował główny badacz, dr Jonathan Tran:

Ponieważ skorupy homara są naturalnie mocne i naturalnie zakrzywione, wiemy, że może to pomóc nam w uzyskaniu mocniejszych betonowych kształtów, takich jak łuki i obłe lub skręcone konstrukcje. Ta praca jest na wczesnym etapie, więc potrzebujemy dalszych badań, aby sprawdzić, jak beton zachowuje się w szerszym zakresie parametrów, ale nasze wstępne wyniki eksperymentalne pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze.