Reklama
aplikuj.pl

Co dalej z Huawei? Firma zapowiada debatę

Na oficjalnym profilu firmy Huawei na Twitterze pojawił się zaskakujący wpisy. Firma chce w formie debaty odpowiedzieć na pytanie – co dalej?

Debata Huawei

Już 16 października Huawei chce odpowiedzieć na pytanie, czy przy tak wielu atakach na firmę uda się jej przetrwać.

Huawei zapowiada, że debata odbędzie się 16 października w mediach społecznościowych.

Huawei kończą się pomysły?

Ataki na firmę Huawei nie ustają od prawie dwóch lat. Jak na razie wszystko odbywa się według podobnego schematu. Najpierw leci bomba, później jest burza medialna, a jak kurz opada to nagle okazuje się, że dowody gdzieś się rozpłynęły.

Wszystko zaczęło się od oskarżenia o szpiegostwo ze strony USA. Poważnych dowodów do dzisiaj brak. Później w Polsce zatrzymano dyrektora firmy pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Od stycznia 2019 Weijing W. przebywa w areszcie – bez postawionych zarzutów. Później pod koniec 2019 roku pojawiły się informacje o tym, że USA przekazały Niemcom niezbite dowody na szpiegostwo. Efekt? Niemieccy operatorzy zaczęli zamawiać sprzęt do budowy sieci 5G… Huaweia. Teraz pojawiły się raporty z Wielkiej Brytanii, które ponownie mówią o związkach Huaweia z chińskim rządem, ale już kolejny raz mamy jakieś dowody, ale nadal bez szczegółów.

Huawei próbuje się bronić, oddając swój sprzęt sieciowy do wszelkich możliwych instytucji certyfikujących i kolejne z nich są zgodne – sprzęt firmy jest bezpieczny. To jednak niewiele daje, bo amerykańskie naciski są w stanie przekonywać kolejne kraje do wycofania się z budowy sieci 5G w oparciu o sprzęt chińskiej firmy. Z kolei blokady handlowe skutecznie odcinają Huaweia od podzespołów niezbędnych do produkcji smartfonów.

Huawei coraz mocniej jest przypierany do ściany. Jedyną nadzieją wydają się listopadowe wybory prezydenckie w USA. Być może nie odwróci to amerykańskiej narracji o 180 stopni, ale wiele wskazuje na to, że Joe Biden będzie bardziej racjonalny (a raczej w ogóle racjonalny) niż Donald Trump. Amerykańskie firmy mocno tracą na zakazie handlu z Huaweiem i złagodzenie obostrzeń powinno być korzyścią dla obu stron.

Zapowiedzią debaty Huawei pokazuje, że nie chce biernie czekać na rozwój wydarzeń.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News