Reklama
aplikuj.pl

Jak działa faks?

Faksy kopiują dokumenty w jednym miejscu i drukują je w innym – nawet jeśli dzielą je tysiące kilometrów. W pewnym momencie w historii tego typu rozwiązania były wręcz niezastąpione. Ale w jaki sposób działa faks?

Faksy obecnie opierają się na liniach telefonicznych, lecz w przeszłości korzystały z telegraficznych, które przekazywały wiadomości za pomocą impulsów. Opisywane urządzenie powstało w 1843 roku, a więc znacznie wcześniej od telefonu.

Czytaj też: Zbliża się wyłączenie sieci 3G. Dlaczego nie 2G i dlaczego trzeba będzie wymienić telefon?
Czytaj też: Google chce uniemożliwić korzystanie z telefonu podczas jazdy
Czytaj też: Google zablokuje telefon za niespłacanie rat za smartfon u operatora

W XIX wieku, igła faksu przesuwała się nad dokumentem. Ten był z kolei wypełniony atramentem pokrytym suchą żywicą. Kiedy igła przechodziła nad zapiskami i zahaczała o tę żywicę, podnosiła się, wysyłając jednocześnie sygnał. Obecnie faksowanie nie wymaga fizycznego dotykania dokumentów.

Faks działa w oparciu o przesyłanie zero-jedynkowych informacji związanych z kwadratami

Urządzenia po prostu emitują światło, które odbija się od zadrukowanych na czarno fragmentów. Kluczem do funkcjonowania faksu jest posiadanie dwóch oddzielnych linii telefonicznych. Jedna jest przeznaczona dla telefonu, ponieważ wykonanie połączenia w momencie przesyłania faksu przerwałoby transmisję.

Czytaj też: Nowe zmiany w prawie drogowym wprowadzą mandat za używanie telefonu na pasach
Czytaj też: Na horyzoncie nowa ikona Telefonu Google, a także… nowa nazwa?
Czytaj też: Ładowanie telefonu na odległość będzie możliwe dzięki temu urządzeniu

Aby w ogóle doszło do przesłania dokumentacji, oba faksy muszą się ze sobą połączyć. Następnie oba urządzenia dzielą strony na sieć niewielkich kwadratów. Kiedy ma miejsce przesyłanie informacji, pierwszy faks używa dźwięku do przekazania drugiemu, które kwadraty są czarne, a które białe. Oba kolory są reprezentowane przez zera i jedynki, co umożliwia dokonanie przesyłu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News