WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ładowanie telefonu na odległość będzie możliwe dzięki temu urządzeniu

Ładowanie telefonu na odległość będzie możliwe dzięki temu urządzeniu

Naukowcy znaleźli sposób na to, aby skutecznie przenosić energię w każdym pomieszczeniu. Taka możliwość pojawiła się za sprawą urządzenia, określanego mianem anty-lasera.

O ile laser emituje w uporządkowany sposób fotony, tak anty-laser pochłania je w odwrotnej kolejności. Naukowcy od dawna spekulują, że takie urządzenie może sprawić, iż kable odejdą do lamusa, umożliwiając zasilanie urządzeń bez konieczności podłączania ich do prądu.

Czytaj też: Test Samsung Galaxy M51 – 3 dni bez ładowania w zasięgu ręki!
Czytaj też: Padł rekord lotu drona na jednym ładowaniu. Jego zdobywcą jest HYBRiX 2.1
Czytaj też: Wpadka Apple. Ładowarka MagSafe ładuje Samsunga

Tego typu rozwiązania istniały już jakiś czas temu, ale funkcjonowały jedynie w warunkach laboratoryjnych. Nowy anty-laser, którego działanie zademonstrowano, odbiera aż 99,996% energii – nawet, jeśli jest ona rozpraszana, a nasze urządzenia znajdują się w ruchu.

Z takim rozwiązaniem ładowanie telefonu na odległość wydaje się jedynie kwestią czasu

Naukowcy emitowali mikrofale o różnych właściwościach i testowali, jaka kombinacja częstotliwości, amplitud i faz zostanie najlepiej pochłonięta. Aby utrudnić to zadanie, w pomieszczeniu generowano pole magnetyczne i ustawiano różnego rodzaju przeszkody. W ten sposób dostroili emiter mikrofal, uzyskując 99,999% skuteczności w labiryncie i 99,996% w otwartej przestrzeni.

Czytaj też: Aukcja 5G w II połowie 2021 roku. Może ten termin uda się dotrzymać?
Czytaj też: Sieć 5G w wojsku. Tylko jedna armia w Europie nad nią pracuje
Czytaj też: 5G dopiero nadchodzi, a naukowcy już projektują sieć 6G

Istnieją trzy główne potencjalne zastosowania tej technologii. Pierwszym jest bezprzewodowe przesyłanie energii na odległość. W drugim wystarczy sobie wyobrazić czujnik, który mógłby wykryć niewielkie zmiany w pomieszczeniu, w którym występują rozproszone fotony. Trzeci odnosi się natomiast do szyfrowania i deszyfrowania wiadomości, co byłoby możliwe dzięki regularnie zmieniającemu się „nastrojeniu” odbiorników.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News