Reklama
aplikuj.pl

Karty graficzne Intela przypominają o sobie w sterownikach Linux Mesa

Acer potwierdził kartę graficzną Intela, Intel Arc A370M, Arc 370M Swift X

Chociaż podczas konferencji z okazji CES 2022 Intel postanowił zachować milczenie na temat swoich kart graficznych, to ciągle działa „w tle”. Na to wskazują przynajmniej podane przez Phoronix informacje na temat wpisów w aktualizacji sterowników graficznych open-source Linux Mesa, które obejmują właśnie karty graficzne Intela.

W sterownikach graficznych Linux Mesa pojawiły się karty graficzne Intela ukryte pod identyfikatorami

W prowadzonych przeze mnie zbiorczym newsie na temat wszystkiego, co wiemy o kartach graficznych Intel Arc wspominałem o dziwnych ruchach ze strony Intela. Firma nie wycofała się z zapowiedzi, że w I kwartale 2022 roku jej karty graficzne zadebiutują, ale jednocześnie usunęła wzmiankę o tym ze swojej oficjalnej strony. Nieoficjalnie wspomina się, że premiery tych kart doczekamy się w marcu… ale i tak nie wiemy, czy w grę wejdą modele desktopowe, czy wyłącznie mobilne. Pewne jest jednak, że producenci otrzymali już próbki GPU DG2.

Czytaj też: TSMC planuje wybudować fabrykę 3nm układów tylko dla Intela

Najnowsza aktualizacja Intela do open-source’owego sterownika graficznego Linux Mesa zdaje się to potwierdzać, bo wprowadziła 20 zupełnie nowych identyfikatorów urządzeń PCI oznaczonych jako 'DG2′, co bezpośrednio nawiązuje do właśnie tych nowych kart graficznych. Same identyfikatory trudno jakkolwiek analizować, bo zwyczajnie nie dostarczają zbyt wielu informacji. Wśród ID mogą znaleźć się próbki inżynieryjne, karty do gier mobilnych i stacjonarnych, a także te dla profesjonalistów.