Reklama
aplikuj.pl

Komputer zmierzył się z pilotem myśliwca. Wynik mówi sam za siebie

Tak jak informowaliśmy wcześniej, pojedynki myśliwców sterowanych sztuczną inteligencją niedawno dobiegły końca i dzięki temu najwydajniejszy system zmierzył się z doświadczonym pilotem. Jaki był tego wynik?

W ramach przypomnienia warto wspomnieć, że agencja Departamentu Obrony rozpoczęła projekt AlphaDogfight Trials, aby rozszerzyć swoją bazę programistów SI w ramach programu Air Combat Evolution (ACE). Celem ACE jest z kolei automatyzacja walki powietrznej i budowanie zaufania pilotów do sztucznej inteligencji, aby w przyszłości mogli walczyć ramię w ramię.

Symulacje myśliwców F-16 zakończyły się zwycięstwem sztucznej inteligencji firmy Heron, co doprowadziło do sparingu między nią, a Bangerem. To ksywka jednego z pilotów F-16 przydzielonego do Gwardii Narodowej w Waszyngtonie, który z SI przegrał pięć razy z rzędu.

Pojedynek obejmował użycie wyłącznie 20-milimetrowego działka pokładowego Gatling M61 Vulcan. Zgodnie z zasadami walki, strzały z broni palnej musiały trafiać cel, więc bez pewności trafienia piloci musieli powstrzymać się od strzelania.

Czytaj też: Nowy materiał mundurów Armii USA budzi w nas zazdrość

Jak podsumowuje walkę serwis Popular Mechanics, sztuczna inteligencja Herona była bardzo agresywna przez cały turniej, szybko manewrując z głównym celem precyzyjnego strzału do wrogiego myśliwca. Sztuczna inteligencja maksymalnie wykorzystywała możliwości F-16 w sposób, w jaki nawet przeszkoleni piloci mogliby tego nie robić.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News