Naukowcy przypuszczają, że pod lodową powierzchnią Europy występuję gigantyczny ocean, który mógłby stanowić miejsce potencjalnego istnienia życia pozaziemskiego.
Artykuł opublikowany na łamach Nature Astronomy sugeruje, jakoby promieniowanie pochodzące z pola magnetycznego Jowisza mogło wywołać świecenie lodowatej powierzchni pokrywającej Europę. Miałby to być efekt zachodzących tam reakcji chemicznych.
Czytaj też: Planeta została wyrzucona z Układu Słonecznego. Krążyła między Saturnem i Uranem
Czytaj też: Egzoplaneta K2-141b to prawdopodobnie najbardziej nieprzyjazne miejsce w kosmosie
Czytaj też: Poznaliśmy liczbę potencjalnie zamieszkałych planet w naszej okolicy
Być może w następnej dekadzie naukowcy będą w stanie zrozumieć tego typu procesy. Będzie to możliwe za sprawą misji Europa Clipper skierowanej na eksplorację księżyca Jowisza i zaobserwowanie efektownej luminescencji. Na tę chwilę pozostają nam jedynie symulacje pokazujące, jak może wyglądać wspomniane zjawisko.
Europa to księżyc Jowisza, z którym naukowcy wiążą szanse na odnalezienia życia pozaziemskiego
W ramach eksperymentów laboratoryjnych naukowcy chłodzili lodowe rdzenie w aluminiowej tubie, doprowadzając lód do temperatury -173,15 stopnia Celsjusza. Poddali go również działaniu impulsów promieniowania elektronowego. Kiedy to robili, lód jarzył się, lecz intensywność jego światła zależała od tego jakie chemikalia znajdowały się w wodzie. Kluczowa w całym procesie wydaje się obecność minerału zwanego epsomitem.
Czytaj też: Przez naszą galaktykę leci samotna planeta. Zaobserwowali ją polscy astronomowie
Czytaj też: Odkryto nową egzoplanetę. Przypomina Ziemię i krąży w strefie zamieszkiwalnej
Czytaj też: Ta pobliska planeta w teorii nie powinna istnieć