Reklama
aplikuj.pl

Kwiat sprzed 100 milionów lat zachował się w niesamowitym stanie

paleontologia

Wyniki badań opisane na łamach Journal of the Botanical Research Institute of Texas sugerują, że naukowcy znaleźli kwiat, który porastał naszą planetę w okresie kredy.

Profesor George Poinar Jr określił, że roślina stanowiła część lasu sprzed niemal 100 milionów lat. Było to więc w okresie, kiedy na Ziemi występowały dinozaury.

Czytaj też: Prawie połowa roślin może wkrótce zniknąć z naszej planety
Czytaj też: Rośliny mogą liczyć i podejmować decyzje, a to tylko część ich umiejętności
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika

V. pleristaminis, bo tak nazywa się rzeczony organizm, należy zarówno do nowego rodzaju, jak i nieznanego wcześniej gatunku. Męski kwiat ma około 2 milimetrów średnicy i około 50 pręcików ułożonych w kształt spirali.

Kwiat sprzed 100 milionów lat został opisany jako V. pleristaminis

Okaz, o którym mowa, został znaleziony na terenie kopalni bursztynu w Mjanmie. Zachował się on w osadach morskich pochodzących z połowy okresu kredy, około 99 milionów lat temu.

Czytaj też: Naukowcy chcą zaprogramować rośliny tak, by wytwarzały szczepionki
Czytaj też: Smoki w prawdziwym życiu? Zobaczcie nietypowego gada sprzed milionów lat
Czytaj też: Ten nietypowy ssak ma szkielet kosmity

Według badaczy, V. pleristaminis, stanowi przykład okrytonasiennej rośliny kwitnącej, prawdopodobnie należy do rzędu Wawrzynowców i wykazuje pewne podobieństwo do rodzin poleńcowatych oraz oboczkowatych. Jego dalsze analizy mogą pomóc w zdobyciu informacji dot. superkontynentu zwanego Gondwaną.