Reklama
aplikuj.pl

Ten nietypowy ssak ma szkielet kosmity

biologia ewolucja

Badania opublikowane na łamach Journal of Vertebrate Paleontology dotyczą ssaka sprzed 66 milionów lat, który dostarcza informacji na temat tych zwierząt, zamieszkujących ówczesny kontynent, zwany Gondwaną.

Obecnie składał by się on z obszarów tworzących dzisiejszą Afrykę, Amerykę Południową, Australię, Antarktydę, subkontynent indyjski i Półwysep Arabski.

Czytaj też: Dlaczego migracja ssaków w Amerykach zadziwia naukowców?
Czytaj też: Nie uwierzycie, jak wiele ssaków wyginęło na skutek działalności ludzi
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę

Zwierzę, które nazwano Adalatherium, było bardzo nietypowe. Od innych ssaków odróżniała je m.in. odmienna liczba kręgów, posiadanie silnych tylnych kończyn, obecność przednich zębów przypominających królicze i jeszcze innych, znajdujących się z tyłu.

Ssak określony mianem Adalatherium zamieszkiwał Ziemię ok. 66 milionów lat temu

I choć Adalatherium na pierwszy rzut oka przypomina borsuka, to pod skórą jego budowa jest naprawdę niezwykła. Okazała się ona na tyle nietypowa, że naukowcy mieli problem ze zrozumieniem, jak opisywane zwierzę się w ogóle poruszało.

Czytaj też: Co doprowadziło do serii zgonów wśród europejskich ssaków morskich?
Czytaj też: Hybryda ptaka z dinozaurem? Zobaczcie tego nietypowego osobnika
Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody

Umięśnione tylne łapy i sporych rozmiarów pazury sugerują, że Adalatherium był świetnym kopaczem (podobnie jak borsuki). Z drugiej strony, jego przednie kończyny w większym stopniu przypominały te związane z szybko poruszającymi się ssakami.

Ssak ten ważył ok. 3 kilogramów i choć obecnie nie byłby szczególnie duży, to ówcześnie zdecydowanie się wyróżniał – szczególnie, jeśli zestawić go z ssakami wielkości ryjówek czy myszy.