Reklama
aplikuj.pl

Gdzie obejrzeć lądowanie łazika Perseverance na Marsie?

To właśnie dziś, 18 lutego, łazik Perseverance wejdzie w marsjańską atmosferę, by ostatecznie zapewnić sobie miękkie lądowanie na powierzchni Czerwonej Planety.

Lądowanie łazika Perseverance będzie dostępne na stronie internetowej NASA, gdzie ma pojawić się relacja na żywo z Jet Propulsion Laboratory. Transmisja rozpocznie się 18 lutego o godzinie 20:15. Poniżej wyświetla się natomiast live stream NASA w serwisie YouTube.

Czytaj też: Kolonizacja Marsa może się powieść dzięki sinicom. W jaki sposób pomogą?
Czytaj też: Wiecie, jaki jest najdalszy obiekt Układu Słonecznego?
Czytaj też: To w tym miejscu łazik Perseverance będzie szukał marsjańskiego życia

Łazik został wystrzelony w kierunku Marsa na pokładzie rakiety Atlas V 541 w dniu 30 lipca ubiegłego roku. Przemieszczając się z prędkością wynoszącą 2,5 km na sekundę, statek będzie musiał znacząco zwolnić, kiedy znajdzie się w atmosferze Czerwonej Planety. Około 10 minut wcześniej Perseverance „zrzuci” zbiorniki z paliwem, panele słoneczne oraz niektóre czujniki.

Lądowanie łazika Perseverance będzie wymagało odpowiedniego działania wszystkich elementów

Następnie jego silniki spowolnią obrót statku i ustawią go w odpowiedniej pozycji do wejścia w atmosferę. Po upływie kolejnych 5 minut, łazik zrzuci dwa 70-kilogramowe obciążniki, aby zmniejszyć swój ciężar. Kluczowe będzie jednak ostatnich siedem minut. Tarcie powstałe podczas przelotu przez atmosferę spowoduje, że statek gwałtownie się rozgrzeje. Silniki odrzutowe mają posłużyć do opanowania ewentualnych turbulencji.

Czytaj też: Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Al Amal robi ogromne wrażenie
Czytaj też: Burze słoneczne to poważny problem. Pomóc ma sztuczna inteligencja
Czytaj też: Kolejna sonda na orbicie Marsa. Tianwen-1 wykonała zadanie

Po około 3 minutach łazik wejdzie w fazę, w której zrzuci kilka kolejnych elementów, wykonując manewry ułatwiające lądowanie. Wtedy to Perseverance powinien znaleźć się ok. 11 kilometrów na powierzchnią i poruszać się z prędkością ponad 1500 km/h. Rozkładający się spadochron, mający 21,5m średnicy, ma obniżyć prędkość łazika do 320 km/h. Mimo sporej wysokości (ok. 9,6km) instrumenty Perseverance rozpoczną zbieranie pierwszych danych, a po zbliżeniu się do powierzchni na nieco ponad 2km łazik porzuci swój spadochron, by ostatecznie spocząć na ziemi.