Marynarka USA ma nowy sposób na wykrywanie okrętów podwodnych

Columbia nowa generacja, okręt nowej generacji, okręt podwodny

AAS ma być zmorą dla wrogich okrętów podwodnych, jako że Marynarka Wojenna USA porzuca tradycyjne metody ich wykrywania na rzecz magnetycznego radaru.

Okręty podwodne dostaną kolejnego wroga

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych postawi na zaawansowany czujnik pokładowy AN/APS-154 (AAS), który jest w stanie wykryć niewidzialne ślady pozostawione przez okręty podwodne w głębinach. AAS trafi na pokład samolotów P-8 Poseidon (zdjęcie poniżej), które po wykryciu okrętu podwodnego, mogą być w stanie zaatakować go zrzucanymi z powietrza torpedami.

Czytaj też: Walczące roboty zmienią oblicze wojny. I to wcześniej niż mogłoby się wydawać
Czytaj też: Jak potężna jest Armia USA? Raport podsumowuje wszystkie siły
Czytaj też: Czy Korea Północna trenuje wojskowe delfiny?

Marynarka USA ma nowy sposób na wykrywanie okrętów podwodnych

Forbes podaje, że cały system czujnika przyjmuje formę zamontowanej na podstawie kapsule, która jest wyposażona w zaawansowany radar z elektronicznym skanowaniem (AESA).

W przeciwieństwie do tradycyjnych radarów talerzowych, które wykorzystują jeden duży, mocny moduł radaru, ten radar wykorzystuje wiele mniejszych modułów. Te z kolei mogą wspólnie działać na wielu częstotliwościach, przezwyciężając zakłócenia, poszerzając i jeszcze dokładniej przeszukując skanowane pole.

Czytaj też: Karabin snajperski Barrett MRAD Mark 22 z sukcesem. Armia USA zamawia kolejne
Czytaj też: USA przechwyciło pocisk międzykontynentalny w arcyważnym teście bezpieczeństwa
Czytaj też: USA stawia nowy system obrony przeciwlotniczej Iron Dome

Nowy sposób na wykrywanie okrętów podwodnych obejmuje bazowanie na ledwo widocznych śladach na powierzchni wody w postaci kilwaterów, czyli śladów torowych. Te tworzą okręty podwodne podczas wypychania wody na swojej drodze. Radar taki jak AAS może wychwycić te ślady na podstawie wzoru zwykłych fal oceanicznych, zdradzając położenie łodzi podwodnej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News