Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jaki rekord właśnie pobiła ludzkość

ziemia

Szacunki dotyczące całkowitej masy obiektów wytworzonych przez człowieka sugerują, że w 2020 roku przewyższyła ona łączną masę wszystkich istot zamieszkujących Ziemię.

Takie wnioski płyną z badania opisanego na łamach Nature. Jego autorami byli naukowcy z Weizmann Institute of Science, którzy policzyli masę dróg, wieżowców czy samochodów. Badacze zwracają uwagę na fakt, że 2020 rok jest symbolem ludzkiej dominacji nad naszą planetą.

Czytaj też: Ludzie na Marsie do 2026 roku? Elon Musk przekonuje, że tak będzie
Czytaj też: Emocje zwierząt są zaskakująco podobne do ludzkich
Czytaj też: Ostrzeżenie ONZ: w 2021 roku ludzkość czeka poważny kryzys

Ludzkość nie tylko wytwarza coraz więcej, ale jednocześnie uśmierca i przetwarza kolejne organizmy oraz surowce. Wycinanie lasów, połowy ryb, eksploatacja zasobów naturalnych – wszystko to powoduje, że biomasa się kurczy, a rośnie ilość nieożywionych obiektów.

Masa obiektów wytworzonych przez ludzkość przekroczyła właśnie masę organizmy żywych na Ziemi

Zwizualizowanie tych danych jest niezwykle trudnym zadaniem, ale autorzy znaleźli na to sposób. Jeśli całkowita masa wszystkich ludzi zamieszkujących Ziemię przekracza 300 milionów ton, to na każdego człowieka rokrocznie przypadka 3,8 tony nowych obiektów.

Czytaj też: Kiedy ludzie polecą na Księżyc?
Czytaj też: Liście wcześniej zmieniają kolor. Jaka w tym rola zmian klimatu?
Czytaj też: Jak zmiany klimatu zmienią Wasze miasto do 2100 roku? Pokaże to nowa aplikacja

Niezbyt optymistyczne wydają się również prognozy na przyszłość, ponieważ dążymy do dalszych wzrostów gospodarczych, a te wymagają większej eksploatacji zasobów i produkcji przemysłowej. Balans będzie więc coraz bardziej zachwiany.