Reklama
aplikuj.pl

Walka tyranozaura z triceratopsem robi wrażenie. Zobaczcie niezwykłą skamielinę

paleontologia

Tyrannosaurus rex i Triceratops horridus, splecione w śmiertelnym pojedynku sprzed 67 milionów lat, zachowały się aż do dziś. Wszystko za sprawą skamieniałości.

Co ciekawe, kości tyranozaura stanowią jedyny znany i kompletny szkielet tego zwierzęcia. W momencie śmierci nie był on w pełni rozwinięty, co znaczy, że mamy do czynienia z młodym osobnikiem. Poza tym, na jego szczątkach znajdują się również pozostałości skóry – to dodatkowo zwiększa naukową wartość znaleziska.

Czytaj też: Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę
Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji

Dokonano go w 2006 roku na terenie amerykańskiego stanu Montana dzięki wysiłkom profesjonalnych „łowców”. Szczątki znajdowały się w osadach na zboczu lokalnych gór i zachowały się w naturalnej pozycji. Po latach konfliktów dot. prawa do posiadania wartych miliony dolarów kości nareszcie udało się osiągnąć porozumienie.

Walka tyranozaura z triceratopsem została zachowana w osadach sprzed 67 milionów lat

Organizacja Friends of the North Carolina Museum of Natural Sciences, dzięki funduszom od darczyńców, wykupiło szkielety i przekazała je do muzeum.

Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem
Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz

Przypominamy, że kilka tygodni temu miała miejsce rekordowa aukcja, w czasie której sprzedano szkielet innego tyranozaura – Stana – za kwotę 31,8 mln dolarów. W ten sposób przebito oczekiwany koszt, który przed aukcją szacowano na sześć do ośmiu milionów dolarów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News