Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [17.05.2021]

Miniony tydzień był trochę spokojniejszy – pojawiło się znacznie mniej newsów. Kilka z nich jednak jest naprawdę warte Waszej uwagi.

Radeon RX 7900 XT może oferować świetną wydajność

Kanał Moore’s Law is Dead pochwalił się właśnie swoją wiedza na temat RDNA 3 i karty Radeon RX 7900 XT. Ma ona bazować na układzie Navi 31, który przyniesie przynajmniej 40% wzrost wydajności względem RX 6900 XT. Wewnętrze zespołów AMD mówi się jednak nawet o 80% wzroście wydajności. Oficjalne informacje od AMD mówią jednak o dążeniu do 50% wzrostu wydajności na wat.

Póki co niestety nic więcej nie wiemy na temat architektury RDNA 3 i nowych kart graficznych. Z pewnością jednak w najbliższych tygodniach powinny wyciekać kolejne informacje.

Pierwszy na świecie SSD chroniony przez SI

Firma Flexxon ogłosiła SSD chroniony przez sztuczną inteligencję. Jest to pierwszy taki model na świecie i nosi on nazwę X-PHY. Jeszcze nie został on oficjalnie ujawniony, ale już teraz poddawany jest testom z udziałem agencji rządowych, klientów medycznych i przemysłowych. Dysk ma specjalny fizyczny układ, który znajduje się na laminacie. To właśnie na nim znajduje się SI. Dzięki temu X-PHY jest w stanie chronić przed zdalnymi oraz fizycznymi atakami. W momencie, w którym nośnik wykryje wtargnięcie z użyciem sztucznej inteligencji, zaalarmuje od razu użytkownika za pośrednictwem poczty e-mail i zablokuje się w myśl odczytu i zapisu. Jeśli jednak jesteście nim zainteresowani to będziecie musieli sporo poczekać zanim dysk trafi do regularnej sprzedaży.

SSD chroniony przez sztuczną inteligencję

Test w grze procesora Intel 12. generacji z pamięciami DDR5

CapFrameX zarejestrował właśnie test procesora Intel 12. generacji z pamięciami DDR5 w DOTA2. Całość działała z kartą Nvidia GeFroce RTX 3080 oraz z pamięciami DDR5-4800 4x 8 GB. CPU było taktowane 2,2 GHz, czyli była to próbka inżynieryjna. Średni wynik 119,98 fps w takich warunkach mało jednak mówi o wydajności platformy. Warto jednak wiedzieć, że procesory Intel Alder Lake są już testowane, więc premiera zapowiedziana na listopada powinna pozostać niezagrożona.

test procesora Intel Core 12. generacji z DDR5, Intel Core 12. generacji z DDR5, Intel Core 12. generacji

Palit zgłosił do EEC trzy nowe karty graficzne

Palit zgłosił właśnie do EEC nowe karty graficzne. Są to modele RTX 3080 TI, RTX 3070 TI oraz RTX 3050 Ti. W przypadku tej ostatniej słyszeliśmy już o wersji mobilnej, ale o desktopowej póki co była cisza. RTX 3050 Ti ma rdzeń GA107, do 2560 rdzeni CUDA oraz 4 GB pamięci GDDR6. Będzie to też pierwszy model XX50 należący do rodziny RTX. Pozostałe dwa modele mają oczekiwaną premierę 31. maja z późniejszymi datami wprowadzenia do sprzedaży. Ciekawe czy tego samego dnia Nvidia zapowie, a może też pokaże model RTX 3050 Ti.

karty NVIDIA RTX 3000 Ti

Powraca serwis CHIP.pl

Na koniec pozostawiłem ważną informację dla wszystkich osób śledzących od lat branżę hardware. Ponownie powrócił serwis CHIP.pl, który jest prawdziwą legendą polskiej sieci. Pierwszy papierowy numer trafił do sprzedaży w kwietniu 1993 roku, a ostatni w kwietniu 2017 roku. Portal powstał pod koniec 1996 roku, a zaczął działanie w 1997 roku. Przez lata serwis wprowadzał ludzi w świat komputerów i ciężko o inną markę, która aż tak zapisała się w naszej pamięci. Tematyka CHIP.pl pozostanie wierna tradycji, czyli możecie liczyć na naprawdę sporą dawkę nowinek technologicznych, a główną zasadą publikacji będzie jakość, a nie ilość.