WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [21.06.2020]

Dziś bomby, przed którymi nic nie ucieknie, śmigłowiec SB-1 Defiant z rekordem prędkości, ogromna ilość firm pracująca nad helikopterem od programu FARA i tajemniczy pocisk Trumpa.

Zabójcze bomby Stormbreaker zawitały na pokład kolejnego myśliwca

Myśliwiec Marynarki Wojennej USA Super Hornet F/A-18E/F z powodzeniem wystrzelił szybującą bombę Stormbreaker, co stanowi dla tej pary duży krok w kierunku początkowej zdolności operacyjnej pod koniec tego roku.

Stormbreaker to jak dotąd najbardziej zaawansowana inteligentna bomba Pentagonu. Jest zdolna do wyszukiwania i niszczenia ruchomych celów oraz latania w nocy i w niesprzyjających warunkach pogodowych. Może przelecieć do 72 km za pomocą skrzydeł i płetw ogonowych, które rozkładają się po wystrzeleniu.

Potencjalny zastępca kultowych helikopterów USA do wolnych nie należy

Wojsko USA dąży teraz do zastąpienia swojej floty kultowych wręcz helikopterów transportowych, czyli Black Hawk i Apache, a jeden z pretendentów pokazał ostatnio, na co go stać.

Mowa o śmigłowcu Sikorsky-Boeing SB-1 Defiant, który właśnie osiągnął prędkość 205 węzłów, czyli 383 km/h. Umożliwia mu to m.in. niekonwencjonalna konfiguracja wirników, która zapewni możliwie najszybszy transport żołnierzy na pole bitwy.

SB-1 Defiant jest przeznaczony do przewozu czterech członków załogi i maksymalnie dwunastu pasażerów. Jest jednocześnie jednym z dwóch finalistów, którzy wezmą udział w programie FLRAA, do którego dotarł również Bell ze swoim tiltrotorem Valor Bell V-280. Zwycięzcę poznamy w 2022 roku.

Nie zgadniecie ile firm będzie pracowało nad nowym śmigłowcem dla USA

Bell Textron Inc., czyli spółka Textron ogłosiła właśnie duży krok w stronę stworzenia prototypu śmigłowca Bell 360 Invictus w programie FARA. Mowa o współpracy z dziesiątką firm.

W ramach Team Invictus dziesięć wiodących firm z branży lotniczej będzie wspólnie pracować ze spółką nad zgłoszonym do programu FARA prototypem śmigłowca szturmowo-rozpoznawczym, jakim jest Bell 360 Invictus. Ten z kolei zmierzy się z Boeingiem i jego propozycją Raidera X po pokonaniu przez tę dwójkę konkurencji.

Tajemnica pocisku Super Duper prezydenta Trumpa

Prezydent Trump od ostatnich miesięcy wspomina często o Super Duper Missile, a więc pewnego rodzaju nadzwyczajnego pocisku. Na myśli ma jednak mniej enigmatyczne cacko, niż możecie myśleć. Jego słowa i zapewniania, to w sporej części zabawa kłamstewkami.

Czytaj też: Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [14.06.2020]

Wiemy, że Super Duper Missile może osiągać prędkości zawrotnych 17 Machów, czyli 20825 km/h, być wystrzeliwany zarówno z powietrza, jak i z ziemi, jest zabójczo celny, a na dodatek ma zasię ponad 1600 km. Najprawdopodobniej jest to więc AGM-183 ARRW.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News