Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [02.08.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o enzymie odpowiadającym za zapach naszych ciał, kompletnym zlodowaceniu Ziemi oraz wybudzeniu mikrobów sprzed 100 mln lat.

Czy praca w domu powinna zostać z nami na dłużej?

Autorzy tego badnaia skupili się m.in. na wydajności pracy zdalnej, jakości życia jej wykonawcy, zmniejszenia kosztów zarówno dla pracodawców jak i pracowników, a nawet poprawie stanu środowiska naturalnego. Okazuje się, iż taka forma pracy jest korzystna w wielu kwestiach, choć oczywistym jest, że nie można jej uskuteczniać w zawodach związanych z budownictwem, rolnictwem, przemysłem czy opieką zdrowotną.

Te grzyby sterują innymi niczym zombie. Czy są groźne dla ludzi?

Cykady zakażone pasożytniczym grzybem Massospora nieświadomie “pomagają” swoim oprawcom, co prowadzi do skutecznego przenoszenia patogenu. Naukowcy porównują działanie tych mikroorganizmów do rozprzestrzeniania wścieklizny. Powszechnie przyjmuje się, że cykady spotykają się z Massosporą w wieku 17 lat, gdy wychodzą z ziemi i przyjmują dorosłą formę. Być może larwy napotykają tego grzyba już wcześniej, kiedy zmierzają w stronę korzeni, by się nimi żywić. Może się więc okazać, iż zarodnik czeka przez ok. 17 lat w swoim gospodarzu, aby przejąć nad nim kontrolę.

Wiek Wszechświata jest inny niż sądzono? Naukowcy zaproponowali nową wartość

Wykorzystując znane odległości, jakie dzielą naszą planetę od 50 innych galaktyk, astrofizycy byli w stanie przeprowadzić nowe obliczenia w kwestii stałej Hubble’a. Tym samym stwierdzono, że wszechświat istnieje od 12,8 mld lat. Aby dokonać tych obliczeń, astrofizycy skupili się na tzw. związku Tully’ego-Fishera, który jest niezależny od stałej Hubble’a. Co więcej, naukowcy oszacowali wartość tej drugiej na 75,1 km na sekundę na megaparsek.

Co odpowiada za zapach naszego ciała? Odpowiedź może stanowić ten enzym

Okazuje się, że kluczowy w kwestii zapachu ludzkiego ciała jest enzym, który występuje za sprawą bakterii Staphylococcus hominis. Co ciekawe, był on obecny u tych organizmów na długo przed pojawieniem się Homo sapiens na Ziemi. To z kolei sugeruje, że charakterystyczny odór istniał przed wyewoluowaniem współczesnych ludzi i mógł odgrywać ważną rolę w komunikacji pomiędzy przodkami naczelnych. Co więcej, widzimy, jak stary jest opisywany enzym, który towarzyszył naszym odległym przodkom przed milionami lat.

Ziemia zmieniła się w lodową kulę. Wiemy, co mogło do tego doprowadzić

Naukowcy od dłuższego czasu próbowali zrozumieć, co doprowadziło do potężnej epoki lodowcowej, tzw. Ziemi-śnieżki. Dwie wiodące teorie zakładały do tej pory, że doszło do drastycznego zmniejszenia napływu światła słonecznego bądź poważnego spadku stężenia dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze. Teraz badacze sugerują, że do tego wydarzenia mogły doprowadzić np. silne erupcje wulkanów lub mające biologiczne pochodzenie chmury, które zasłoniły naszą planetę.

Te mikroby przez 100 mln lat były uśpione. Teraz zaczęły się rozmnażać

Po otrzymaniu pokarmu, organizmy liczące od 13 do 102 milionów lat powróciły do pełni życia i zaczęły się rozmnażać. Naukowcy odpowiedzialni za to odkrycie zastanawiali się, jak długo mikroorganizmy mogą przetrwać na dnie morskim. Po 68 dniach od rozpoczęcia obserwacji całkowita liczba komórek zwiększyła się o cztery rzędy wielkości. Wcześniej występowało około 100 komórek na centymetr sześcienny, by ostatecznie osiągnąć wartość 1 miliona komórek na centymetr sześcienny.

Twitter koronawirus, zmiany na twitterze, COVID19 Twitter, ostrzeżenia koronawirus Twitter

Boty na Twitterze rozprzestrzeniają fake newsy. Jak z nimi walczyć?

Naukowcy z Uniwersytetu Indiana wykorzystali narzędzie zwane BotometerLite, które wykrywa boty na Twitterze do sporządzenia listy tzw. domen o niskiej wiarygodności, które rozpowszechniały fake newsy o COVID-19. Następnie wykorzystali je do określenia, ile botów udostępniało odnośniki prowadząca do fałszywych informacji. Okazało się, że ok. 20 do 30 procent z nich było udostępnianych przez boty. Co ciekawe, niektóre z kont udostępniały wiadomości pochodzące z tej samej grupy stron internetowych. Wygląda więc na to, że były to wrogie, skoordynowane działania.

Wiemy, skąd wydobywano skały użyte do budowy słynnego Stonehenge

Głównym źródłem ogromnych fragmentów skał użytych do stworzenia monumentalnej budowali był obszar West Woods w brytyjskim hrabstwie Wiltshire. Badania w tej sprawie opierały się na analizach geochemicznych. Wykazały one, że 96% kamieni w Stonehenge pochodzi ze wspomnianego miejsca. Znajduje się ono ok. 25 kilometrów dalej. Dlaczego wybrano akurat skały z West Woods? Nie jest to jasne, choć badacze przypuszczają, że najprawdopodobniej chodziło o wielkość i jakość znalezionych tam kamieni. 

Ile planet tworzących Układ Słoneczny mogłoby zawierać życie?

Wygląda na to, że niektóre gwiazdy mogą utrzymać nawet siedem planet podobnych do naszej. Co więcej, nawet te przypominające Słońce byłyby w stanie “zagospodarować” sześć takich obiektów. Dlaczego więc w Układzie Słonecznym tylko Ziemia ma odpowiednie warunki? Najprawdopodobniej odpowiadają za to owalne, a nie kołowe, orbity oraz obecność Jowisza, który “zabrał” część masy innym planetom tworzącym naszą okolicę. Co ciekawe, w pobliskim TRAPPIST-1 w tzw. strefie zamieszkiwalnej znajdują się co najmniej trzy obiekty podobne do Ziemi.

Nie uwierzycie, jaki wpływ na gospodarkę może mieć podniesienia poziomu morza

Do 2100 r. nawet 20% światowego PKB może być zagrożone przez powodzie występujące w regionach przybrzeżnych. Sama powierzchnia zagrożonych powodziami obszarów może się z kolei zwiększyć o 48%. Oczywiście stopień zagrożenia jest zależny od tego, jak poradzimy sobie z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. W przypadku ograniczenia emisji dane wyglądają odrobinę lepiej. Liczba osób narażonych na powodzie wyniosłaby 82 miliony (zamiast 116), a zmniejszenie PKB wyniosłoby nie 14, lecz 12,8 bilionów dolarów. 

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News