Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [14.02.2021]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o kości wymarłego słonia, najodleglejszym obiekcie Układu Słonecznego i monolicie na terenie Turcji.

Stonehenge wcale nie powstało tam, gdzie się obecnie znajduje

Zdaniem archeologów, niektóre z kamieni znajdujących się na terenie Stonehenge pierwotnie tworzyły jeszcze starszą strukturę, rozciągającą się w Walii. Badacze znaleźli na to dowody, które pozwalają łączyć walijski i angielski zabytek. Ten pierwszy ma średnicę wynoszącą 110 metrów – identyczną, jak rów, który otacza Stonehenge. Co więcej, oba kręgi są ustawione względem wschodzącego Słońca w czasie przesilenia letniego. Poza tym, co najmniej jeden kamień znajdujący się w Stonehenge pasuje do otworu z Walii. 

historia

Kobiety u władzy zakończą wojny? Statystyka pokazuje coś zupełnie innego

Często mówi się, że to mężczyźni mają bardziej wojowniczy charakter i gdyby kobiety odpowiadały za decyzje militarne, to nie mielibyśmy więcej wojen. Badania obejmujące okres od 1480 do 1913 roku, w czasie którego na terenie 18 różnych krajów panowało 193 władców, prowadzą jednak do kompletnie odwrotnych wniosków. Naukowcy obliczyli, że królowe były o 39% bardziej skłonne do wywoływania konfliktów zbrojnych aniżeli królowie.

Czytaj też: Mezosfera stanie się mniej tajemnicza, a pomogą w tym lewitujące dyski

astronomia

Wiecie, jaki jest najdalszy obiekt Układu Słonecznego?

FarFarOut, czyli sporych rozmiarów kosmiczna skała, którą znaleziono w 2018 roku, jest oddalona od Słońca o 101 jednostek astronomicznych. Obiekt ten ma około 400 kilometrów średnicy, co mogłoby go kwalifikować do miana planety karłowatej, choć byłby znacznie mniejszy np. od Plutona. Ze względu na jego ogromną odległość od Słońca, przypuszcza się, iż wykonanie pełnego okrążenia wokół tej gwiazdy zajmuje mu ok. 1000 lat.

rosnace poziomy morz

Nie uwierzycie, jak ludzie wpłynęli na dźwięki w oceanach

Natężone hałasy, związane m.in. z przemieszczaniem kontenerowców, łodzi rybackich, wydobywaniem surowców naturalnych czy budowaniem podwodnej infrastruktury mogą „zagłuszać” lokalne organizmy. W przypadku Morza Czerwonego, jednego z kluczowych korytarzy wodnych na świecie, liczba zwierząt morskich zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 50 lat. Naukowcy zauważyli też, że niektóre ryby i bezkręgowce unikają szczególnie hałaśliwych obszarów.

astronomia

Skąd się biorą zmiany jasności Betelgezy?

Międzynarodowy zespół badawczy doszedł do wniosku, że Betelgeza znajduje się we wczesnej fazie spalania helu w swoim jądrze, a jej masa i promień są mniejsze niż sądzono. Podobnie z resztą jak dystans, jaki oddziela ją od naszej planety, który jest o 25% mniejszy niż zakładano. Obecna masa Betelgezy wynosi od 16,5 do 19 mas Słońca. Co ciekawe, jej promień jest aż 750-krotnie większy od promienia centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. 

archeologia

Naskalne rysunki z Tanzanii ukazują postaci z tajemniczymi głowami

W 2018 r. archeolodzy działający na terenie Swaga Swaga Game Reserve odnaleźli 52 schrony jaskiniowe, w których uwieczniono bardzo nietypowe wizerunki. Szczególną uwagę przykuwają trzy postacie, których głowy mogą przywodzić na myśl łby bawołów. Przedstawiciele kultury Sandawe, czyli ludu wywodzącego się od dawnych mieszkańców środkowej Tanzanii, nie wykorzystywali tego typu motywów w swojej sztuce. Być może na rysunkach jest więc coś zupełnie innego.

kosmos

W Turcji pojawił się monolit, ale jego autorzy postanowili się ujawnić

Tureckie władze zdecydowały się na postawienie nietypowego monolitu w celach marketingowych. Na jego ścianach wyryto słowa, które można przetłumaczyć jako Spójrz na niebo, a zobaczysz Księżyc. To samo zdanie padło potem podczas konferencji prasowej z ust prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. W ten sposób turecki przywódca ogłosił utworzenie narodowego programu kosmicznego.

medycyna

Nie uwierzycie, w jakim celu powstała piła łańcuchowa

Piła łańcuchowa kojarzy się przede wszystkim ze ścinaniem drzew i cięciem drewna, jednak jej pierwotne przeznaczenie okazuje się niezwykle zaskakujące. Pod koniec XVIII wieku dwaj szkoccy lekarze, John Aitken i James Jeffray, poszukiwali sposobu na szybsze i skuteczniejsze przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Użyli więc… piły łańcuchowej. Jej zęby były wprowadzane w ruch za pomocą napędzanej siłą rąk korby. Urządzenie, którego produkcja ruszyła w 1806 roku, było również używane do usuwania stawów, a na przestrzeni lat doczekało się mechanizacji.

Czytaj też: Ciemna strona Księżyca skrywa wiele tajemnic. Na jedną z nich natrafił chiński łazik
Czytaj też: Czy życie na Ziemi mogło powstać na innej planecie?

archeologia

Znaleziono gigantyczną kość wymarłego słonia. Jest naprawdę stara

Słonie z gatunku Palaeoloxodon antiquus przez niemal cały okres plejstocenu występowały na terenie Starego Kontynentu, jednak z czasem całkowicie zniknęły. Zachowały się jednak ich szczątki, o czym świadczy najnowsze znalezisko w tej sprawie. Joe i Luke Furgusonowie natrafili bowiem na fragment kości ważący ok. 30 kilogramów. Odkrycia dokonali na terenie wyspy Wight, a ich znalezisko może mieć od 10 000 do nawet 125 000 lat.

Zobaczcie, jak Ziemia zmieniła się na przestrzeni milionów lat

Kontynenty tworzące naszą planetę podlegają ciągłemu przemieszczaniu, a ich obecna konfiguracja jest stosunkowo świeża. Wideo poświęcone tej tematyce pokazuje, jak zmieniała się tektonika Ziemi na przestrzeni miliarda lat. W przeliczeniu na bardziej przyziemną skalę, kontynenty przemieszczają się rocznie o maksymalnie kilka centymetrów. W ciągu milionów lat przekłada się to na pokaźne odległości – np. dzisiejsza Antarktyda znajdowała się dawniej w miejscu, gdzie obecnie występują tropiki.