Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o kontakcie z sondą Voyager 2, równoległych wszechświatach oraz wojnie ludzi z neandertalczykami.
Dlaczego Księżyc jest widoczny w dzień?
Druga pełnia Księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego zdarza się co 29,5 dnia dlatego większość miesięcy doświadcza tylko jednej pełni. Zjawisko jest na tyle rzadkie, że określa się je mianem niebieskiego księżyca. W innych przypadkach pełnia ma miejsce wraz w miesiącu. Następnej nocy Srebrny Glob wznosi się 50 minut po zachodzie Słońca i „chowa” się 50 minut po wschodzie. Dzień po pełni wydaje się więc najlepszym wyborem jeśli chodzi o polowanie na Księżyc widoczny za dnia.
Prawdopodobnie tych gwoździ użyto do ukrzyżowania Jezusa
Gwoździe znalezione na terenie dzisiejszego Izraela znajdowały się w grobowcu Józefa Kajfasza. To właśnie on był jednym z arcykapłanów żydowskich, którzy zdecydowali o ukrzyżowaniu Chrystusa. Być może zachował gwoździe w formie pamiątki. Archeolodzy porównali próbki z tych gwoździ z osadami z ossuariów w grobowcu Kajfasza. Okazało się, że nie tylko fizyczne i chemiczne sygnatury gwoździ i ossuariów pasują do siebie, ale mają też unikalny charakter. Analizy fragmentów drewna osadzonych na gwoździach również pozwalają sądzić, iż były one przybite do krzyża Jezusa.
Czytaj też: Ukryta materia we wszechświecie – nastąpił przełom w poszukiwaniach
Czytaj też: Kto najbardziej śmieci w kosmosie? Zobaczcie nowy ranking
Gwiazda Barnarda miała stwarzać warunki dla życia. Nowe analizy studzą optymizm
Gwiazda Barnarda jest doskonałym przykładem na to, co dzieje się wokół starszych czerwonych karłów. Obserwacje przeprowadzone przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w marcu 2019 roku ukazały bowiem dwa ultrafioletowe, wysokoenergetyczne rozbłyski. Teleskop Chandra dostarczył podobnych wniosków w czerwcu 2019 roku. I choć wspomniana planeta tak czy inaczej wydaje się posiadać niezbyt przyjazne warunki do rozwoju i utrzymania życia, to potencjalne promieniowanie wydaje się dodatkowo komplikować całą sprawę.
Neandertalczycy walczyli z Homo sapiens. I to przez 100 tysięcy lat
Neandertalczycy świetnie radzili sobie z łowieniem dużej zwierzyny – używali włóczni do polowania na jelenie, łosie, żubry, a nawet nosorożce i mamuty. Znaleziska archeologiczną sugerują, że konflikty między grupami były powszechne. Dotyczyły one również starć międzygatunkowych z Homo sapiens. Konflikt trwał ok. 100 000 lat, a neandertalczycy stawiali opór Homo sapiens. Ostatecznie ci pierwsi przegrali, ale nie wiadomo, na ile była to porażka militarna, a na ile wynikała z lepszego przystosowania naszych przodków do zmian klimatu.
Czy istnieją równoległe wszechświaty?
Zapytany o liczbę potencjalnych równoległych wszechświatów, Sean Carroll odpowiedział w stylu, które nie powinien nikogo dziwić: nie wiadomo. Naukowiec jest jednak przekonany, że jest ona ogromna. Klucz do rozwiązania tej zagadki może stanowić mechanika kwantowa. Zdaniem astrofizyka, wszechświat rozgałęzia się za każdym razem, gdy układ kwantowy staje się splątany. Tym samym rozgałęzienie może następować dziesiątki, setki a nawet tysiące razy na sekundę. Kwestią sporną pozostaje to, czy rozpad może mieć nieskończony charakter, czy też istnieje jego koniec.
Naukowcy utracili kontakt z sondą Voyager 2. Po ponad pół roku udało się go przywrócić
NASA przywróciła kontakt z Voyager 2 po tym, jak naprawione antenę radiową służącą do komunikacji z nią. Ta 111-metrowa antena została zbudowana w 1972 roku, a więc pięć lat przed wystrzeleniem sondy. Naprawa instrumentów nie tylko pomogła w nawiązaniu kontaktu z Voyager 2, ale również zapewni szereg korzyści innym misjom, m.in. związanej z marsjańskim łazikiem Perseverance, który wyląduje na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku.
Karma dla psów robiona z owadów. Tak będziemy dbali o planetę
Przedstawiciele firmy Nestlé ogłosili, że powstała nowa linia karmy dla zwierząt domowych – Purina Beyond Nature’s Protein. W składzie jednego z nowych wariantów znajdziemy czerwie oraz mięso z kurczaka i bób. W drugim z kolei możemy natrafić na proso, wątróbki wieprzowe i kurczaka. Szwajcarskie przedsiębiorstwo przekonuje, iż używanie białek pochodzenia roślinnego i owadów pomoże chronić Ziemię przed zmianami klimatu. Produkty zostaną wprowadzone na szwajcarski rynek w przyszłym miesiącu.
Czytaj też: Lądowanie na Księżycu do 2024 roku? Eksperci w to wątpią
Czytaj też: Jakie było największe imperium w historii?
Zaginiony bliźniak Księżyca? Astronomowie natrafili na trop
Mająca ok. kilometra średnicy asteroida zwana (101429) 1998 VF31 została zauważona po raz pierwszy 22 lata temu. Mogła się ona oderwać w odległej przeszłości na skutek potężnej kolizji w okresie formowania się Układu Słonecznego. Zdaniem badaczy miało to miejsce około czterech miliardów lat temu. Wyliczyli nawet, że hipotetyczna kolizja powinna utworzyć na Księżycu otwór o średnicy niemal 1000 kilometrów. Problem w tym, że jest to wielokrotnie więcej niż mają największe znane księżycowe kratery.
Największa góra lodowa może uderzyć w wyspę pełną zwierząt
Największa na świecie góra lodowa, czyli A68a, znajduje się na kursie kolizyjnym z wyspą w obrębie brytyjskiego terytorium zamorskiego na południowym Oceanie Atlantyckim. Jej powierzchnia wynosi 4850 km kwadratowych, choć obiekt ten skurczył się nieco od czasu, gdy trafił do oceanu. Wspomnianą wyspę zamieszkują m.in. foki i pingwiny, które – jeśli będą akurat w okresie lęgowym – mogą mieć trudności ze znalezieniem pożywienia za sprawą ograniczonego dostępu do wody, w której znajdują się ryby i kryl.
Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni
Radioteleskopy są zaprojektowane tak, by były niewiarygodnie czułe. Problem w tym, że astronomiczne sygnały są zazwyczaj słabsze od tych „sztucznych”. Nic więc dziwnego, że astronomowie są zaniepokojeni budową potencjalnej sieci 4G na Srebrnym Globie. W zamian chcieliby umieszczenia radioteleskopów po ciemnej stronie Księżyca. W ten sposób naukowcy byliby w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania dot. wszechświata, m.in w kontekście jego powstania.