Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [28.02.2021]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o osłabieniu prądu zatokowego, tajemniczych kościach z Himalajów oraz udziale polskich naukowców w tworzeniu baz na Księżycu.

zmiany klimatu

Prąd Zatokowy najsłabszy od 1000 lat. Jak wpłynie to na pogodę?

Tzw. AMOC stanowi siłę napędową niosącą masy ciepłej wody z Zatoki Meksykańskiej do Wielkiej Brytanii. Jest też odpowiedzialny za łagodne zimy w Europie Zachodniej. Okazało się, że w 2015 prąd ten zwolnił o co najmniej 15 procent względem 1950 roku, a najnowsze badania są jeszcze bardziej pesymistyczne. Naukowcy obawiają się, że do 2100 roku AMOC może osłabić się aż o 45 procent. W efekcie zbliżymy się do punktu krytycznego, który będzie potęgował występowanie nagłych, niszczycielskich zjawisk pogodowych na całej kuli ziemskiej.

Z technologią Deep Nostalgia możliwe jest „ożywianie” zdjęć

Strona MyHeritage zaprezentowała nowe narzędzie, które umożliwia „ożywianie” zdjęć zmarłych członków rodziny. Darmowe oprogramowanie oparte na technologii deepfake, zwane Deep Nostalgia, jest w stanie wprowadzić zaskakująco realistyczne i dość niepokojące efekty w nieruchomych wcześniej fotografiach. Użytkownicy mogą przerobić kilka zdjęć za darmo, jednak dalsze korzystanie z usługi wymaga wykupienia subskrypcji.

astronomia

Woda w kosmosie powszechniejsza niż sądzimy? Rezultaty badania dot. Drogi Mlecznej

Woda na Ziemi być może nie pojawiła się z czasem, lecz była tu obecna już w momencie narodzin naszej planety. Podobna zależność mogła dotyczyć innych obiektów Układu Słonecznego, a badacze za decydującą w tej kwestii uznają ich odległość od Słońca. Wyniki nowych badań pozwalają sądzić, iż planety podobne do Ziemi, czyli posiadające oceany, mogą być bardziej powszechne na terenie Drogi Mlecznej niż mogło się wydawać. A tam gdzie woda, tam również rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się życia.

archeologia

Setki kości w jeziorze Roopkund. Zagadkowe znalezisko sprzed setek lat

Szczątki znalezione w pobliżu jeziora lodowcowego o nazwie Roopkund należą do 300-800 osób. W 2019 r. przeprowadzono analizy genetyczne tamtejszego DNA, dzięki czemu naukowcy zrozumieli, że co najmniej 14 osób, które zmarły nad jeziorem, mogło pochodzić ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Trudno jest jednak ocenić, jakie dokładnie były ich korzenie. Nie wiadomo nawet, czy zmarli wybrali się w stronę Roopkund z własnej woli czy może zostali tam zabrani siłą.

spadochron

Spadochron łazika Perseverance zawierał ukrytą wiadomość. Co w niej zaszyfrowano?

Kiedy łazik Perseverance użył spadochronu podczas przelotu przez atmosferę Marsa, oczom obserwatorów ukazał się zestaw biało-czerwonych pasków. Wygląda na to, iż pasy tworzą wiadomość zapisaną w systemie binarnym i każdy ciąg biało-czerwonych pasków reprezentuje pojedynczą literę. Ich odczytywanie w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara doprowadziło do odszyfrowania całego komunikatu. W języku angielskim brzmiał on Dare mighty things, co można swobodnie przetłumaczyć jako Odważ się czynić wielkie rzeczy.

globalne ocieplenie

Nie uwierzycie, jak cyfrowa Ziemia pomoże w walce z globalnym ociepleniem

Wirtualny model ma w jak najbardziej realistyczny sposób przewidywać zachodzące na Ziemi procesy. Chodzi m.in. o wpływ ludzi na gospodarkę wodną, produkcję żywności czy elektryczności. Cyfrowy „bliźniak” zapewni dokładne odwzorowanie przeszłych, obecnych i przyszłych zmian, których doświadcza nasza planeta. Wirtualna Ziemia zostanie zaprojektowana z uwzględnieniem obserwacji w czasie rzeczywistym, takich jak zdjęcia satelitarne i prognozy pogody, co powinno zapewnić możliwie najwyższą wydajność.

kosmos

Bazy na Księżycu powstaną dzięki wysiłkom polskich naukowców

Polscy naukowcy najprawdopodobniej wezmą udział w projektowaniu baz księżycowych. Projekt Centrum Badań Kosmicznych PAN, znany pod nazwą Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji, ma skupiać się na zbieraniu regolitu z powierzchni naszego naturalnego satelity. Przedsięwzięcie ma potrwać 3 lata, a do zadań naukowców będzie należało poznanie wpływu obniżonej grawitacji na działanie systemów wydobywczych, interakcji zachodzących między ziarnami regolitu oraz wpływu próżni na wydajność urządzeń używanych do wydobywania.

mars

Zobaczcie wideo ukazujące lądowanie na Marsie. Oto łazik Perseverance w akcji

Na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Perseverance, który dotarł na Marsa po ponad 6 miesiącach lotu, a NASA postanowiła pokazać, jak wyglądało to lądowanie. Łazik Perseverance waży około jednej tony i ma 3 metry długości, 2,7 metra szerokości oraz nieco ponad 2 metry wysokości. Posiada zrobotyzowane ramię, które ma zasięg wynoszący ok. dwóch metrów, a na jego końcu znajduje się m.in. kamera i wiertło.

astronomia

Jeśli myślicie, że te białe punkty to gwiazdy, to jesteście w błędzie

Astronomowie stworzyli najbardziej szczegółową z dotychczasowych map czarnych dziur wykrywanych na niskich częstotliwościach radiowych. W ten sposób powstała widoczna powyżej fotografia. Co zaskakujące, białe punkty, przywodzące na myśl gwiazdy, są w rzeczywistości czarnymi dziurami. Dokładniej rzecz biorąc, supermasywnymi czarnymi dziurami oddalonymi o miliony lat świetlnych.