Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – nauka [28.06.2020]

Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o tajemniczej zmianie koloru jeziora, rekordowych temperaturach na Syberii i życiu na powierzchni Europy.

Dlaczego rośliny mają zielony kolor?

Pochłaniając tylko wybrane kolory światła, organizmy fotosyntetyczne mogą chronić się przed nagłymi zmianami promieniowania, które mogłyby skutkować nieefektywnym przetwarzaniem energii. Zielone rośliny są zielone, a fioletowe bakterie fioletowe, ponieważ tylko określone części widma, które są absorbowane, nadają się do ochrony przed szybko zmieniającą się energią emitowaną przez Słońce.

Skan termiczny i rozpoznawanie twarzy: tak może wyglądać niedaleka przyszłość

Wiele firm łączy kamery termowizyjne z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy. Ich pracownicy poddają się identyfikacji i jednocześnie wykonują skan termiczny. Trwa to zaledwie kilka sekund i nie wymaga żadnego kontaktu. Taka technologia jest już stosowana m.in. w Chinach i Korei Południowej. Wkrótce może jednak rozpowszechnić się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Budzi to obawy co do prywatności, ponieważ inwigilacja może nie zniknąć nawet po skończeniu pandemii.

Nie uwierzycie, jak ogromny był zaobserwowany w Brazylii piorun

4 marca 2019 r. wyładowanie zaobserwowane w Argentynie trwało 16,73 sekundy, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rekordem wynoszącym 7,74 sekundy i zanotowanym w południowej Francji. Z kolei 31 października 2019 roku, piorun w południowej Brazylii rozciągnął się na ponad 700 km pomiędzy dwoma odległymi punktami. W tym przypadku również chodzi o dwukrotne zwiększenie poprzedniego rekordu, który obejmował rozbłysk o rozgałęzieniu ok. 320 km.

W tym syberyjskim mieście zanotowano rekordową temperaturę. Ile wyniosła?

Na całym świecie maj był o 0,63 stopnia Celsjusza cieplejszy od średniej temperatury w latach 1981-2010. W niektórych częściach Syberii, szczególnie w północno-zachodniej części Rosji, temperatury w maju były aż o 10 stopni Celsjusza wyższe od średniej. Zmiany klimatu mogą spowodować, że takie fale upałów staną się jeszcze bardziej powszechne. W efekcie w rosyjskim Wierchojańsku 20 czerwca słupki rtęci wzrosły do 38 stopni Celsjusza.

Czy obce cywilizacje mogłyby czerpać energię z czarnych dziur?

Brytyjski fizyk Roger Penrose zasugerował, że energia może być generowana przez umieszczeniu obiektu w ergoobszarze czarnej dziury – zewnętrznej warstwie horyzontu zdarzeń. Obiekt ten musiałby poruszać się szybciej niż prędkość światła, aby nie zostać rozerwanym przez grawitację. Naukowcy zauważyli, że w miarę wzrostu prędkości obrotowej tarczy wysokość dźwięku z głośników spadała, aż stała się zbyt niska, by ją usłyszeć. Dalsze obserwacje wykazały, iż obcy mogliby potencjalnie wykorzystywać to zjawisko do czerpania energii z czarnych dziur.

Jezioro stworzone przez meteoryt w niewytłumaczalny sposób zmieniło kolor

Lonar jest jeziorem meteorytowym wypełniającym krater uderzeniowy i znajdującym się na terenie Indii. W ostatnim czasie doszło tam do dziwnego zjawiska: kolor wody zmienił się z ciemnozielonego na jasnoróżowy i to w stosunkowo krótkim czasie. Kiedy duży zbiornik wodny zmienia kolor, zazwyczaj winowajcami są zamieszkujące go mikroorganizmy. W tym przypadku najbardziej prawdopodobna teoria sugeruje, że w jeziorze nastąpił silny rozkwit glonów. Druga propozycja z kolei dotyczy zmian w składzie chemicznym.

Czy na księżycu Jowisza istnieje życie? Naukowcy zabrali głos w tej sprawie

Model opracowany przez przedstawicieli NASA sugeruje, że podpowierzchniowy ocean na księżycu Jowisza, Europie, byłby w stanie utrzymać życie. Ocean na Europie prawdopodobnie początkowo był lekko kwasowy i zawierał wysokie stężenie CO2, wapnia i siarczanów. Symulacje, w połączeniu z danymi z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, sugerują, że tamtejsza woda najprawdopodobniej stała się bogata w chlorki. Innymi słowy, jej skład stał się bardziej podobny do oceanów na Ziemi.

Ten człowiek żył w epoce kamienia. Teraz możemy zobaczyć, jak wyglądał

Oscar Nilsson, artysta związany ze szwedzką medycyną sądową, wykorzystał czaszkę sprzed 8000 lat oraz dot. jej informacje genetyczne, by stworzyć trójwymiarową rekonstrukcję twarzy zmarłego. Przedstawia ona niebieskooką, brązowłosą postać o jasnej skórze i wieku wynoszącym ok. 50 lat. Opisywany człowiek pochodził z grupy myśliwych i zbieraczy, których dziedzictwo genetyczne obejmowało ludzi, którzy przybyli do Skandynawii z północy i wschodu, a także z południa około 2000 lat wcześniej.

Jak zmieniały się poziomy zanieczyszczeń w ciągu ostatnich lat?

Naukowcy przeprowadzili analizy, które dotyczyły cząstek stałych PM2.5, Są one w stanie przedostać się do układu oddechowego człowieka. W oparciu o nowe modele okazało się, że poprzednie raporty zakrzywiały obraz rzeczywistości w niektórych obszarach – zarówno pozytywnie jak i negatywnie. W przypadku Indii nastąpiły wzrosty, choć nowe dane sugerują, iż nie są one aż tak gwałtowne, jak mogłoby się wydawać. Z kolei na terenie Chin stężenie zanieczyszczeń widocznie się obniżyło.

Czy erupcja wulkanu doprowadziła do powstania Cesarstwa Rzymskiego?

Naukowcy od dawna podejrzewali, że okres niezwykle niskich temperatur – wspominany w dokumentach spisywanych po zabójstwie Juliusza Cezara – mógł być efektem erupcji wulkanicznej. Nie było jednak jasne kiedy i gdzie do niej doszło. Analizując lodowe rdzenie badacze doszli do wniosku, że za zmianę klimatu mogła odpowiadać eurpcja wulkanu Okmok II. To właśnie ona odpowiadała za polityczne przetasowania, do jakich doszło ok. 2000 lat temu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News