Miniony tydzień obfitował w wiele interesujących wiadomości wprost ze świata nauki. W dzisiejszym podsumowaniu będzie m.in. o okolicznościach uderzenia asteroidy, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów oraz neandertalskich genach wpływających na płodność współczesnych kobiet.
Jak powstał Układ Słoneczny? Nowa teoria zaskakuje
SagDEG to karłowata galaktyka eliptyczna, któa znajduje się na terenie gwiazdozbioru Strzelca. Wygląda na to, że powstałe w wyniku jej zderzenia z Drogą Mleczną fale doprowadziły do powstania gwiazd, co może pokrywać się z pojawieniem się Słońca. Każda kolizja odbierała SagDEG część jej materii, powodując, że galaktyka stawała się mniejsza. Co więcej, ostatnie „przejście” mogło mieć miejsce stosunkowo niedawno, w ciągu ostatnich kilkuset milionów lat.
Dzięki temu rozwiązaniu możemy zmienić bakterie w źródła zasilania
Wykorzystując bakterie Shewanella oneidensis niemieccy naukowcy byli w stanie generować energię elektryczną. Zespół związany z projketem stworzył „rusztowanie” dla wspomnianych bakterii, które składało się z porowatego hydrożelu złożonego z nanorurek węglowych i nanocząstek krzemionki przeplatanych nićmi DNA. Bakterii egzoelektrogenne, takie jak wspomniane Shewanella oneidensis, chętnie osiedlają się na tych rusztowaniach – w przeciwieństwie do innych, np. E. Coli. Co ciekawe, poprzez dodanie enzymu, który przecina pasma DNA, naukowcy są w stanie kontrolować cały proces.
Jak wyglądają plany SpaceX na zbudowanie miasta na Marsie?
Mars Base Alpha ma być skomplikowaną siecią budynków i infrastruktury, choć obecnie wydaje się to dość odległym planem, którego realizacja potrwa wiele lat. SpaceX planuje również wykorzystanie magazynów paliwowych umieszczonych na orbicie okołoziemskiej, które statki będą wykorzystać do zatankowania podczas lotu na Marsa. Celem pierwszych ludzi na Czerwonej Planecie będzie znalezienie lokalnych źródeł żywności i płynnej wody. Umożliwi to kolonizatorom wydobycie niezbędnych pierwiastków i nnych substancji.
Poznaliśmy pochodzenie włoskiej różnorodności genetycznej
Naukowcy sądzą, że włoska odmienność genetyczna zaczęła się wykształcać tuż po tzw. ostatnim maksimum lodowcowym, które zakończyło się około 19 000 lat temu. Analizując genomy 40 uczestników eksperymentu, naukowcy stwierdzili, iż najstarszym wydarzeniem, które pozostawiło „ślad” we włoskim DNA były migracje w czasie neolitu i epoki brązu, między 7000 a 4000 lat temu. Wiodąca hipoteza zakłada, że wzrosty temperatur i kurczenie się lodowców, doprowadziły do migracji niektórych grup na północ, stopniowo izolując tych ludzi od mieszkańców południowych Włoch.
Sprawdźcie, co wiemy na temat planety krążącej wokół pobliskiej gwiazdy
Wokół najbliższej Słońcu gwiazdy, Proxima Centauri, krąży planeta wielkości Ziemi. Proxima b ma masę 1,17 masy naszej planety i znajduje się w strefie zamieszkiwalnej gwiazdy, którą okrąża w ciągu 11,2 dnia. Pomimo faktu, iż Proxima b krąży około 20 razy bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia w stosunku do Słońca, to odbierane przez nią promieniowanie jest podobne. W efekcie, temperatury panujące na powierzchni tej egzoplanety mogą umożliwiać występowanie tam wody w stanie ciekłym oraz stwarzają warunki do utrzymania życia.
Nie uwierzycie, w jaki sposób naukowcy chcą odbudowywać wyspy
W związku z rosnącymi poziomami mórz i oceanów, naukowcy muszą znaleźć sposoby na zabezpieczenie wybrzeży przed tym zjawiskiem. Współpracując z firmą Invena, autorzy nowego pomysłu stworzyli system podwodnych struktur, które wykorzystują energię fal oceanicznych do redystrybucji piasku. Badacze mają nadzieję, że kopce te staną się w przyszłości wyspami lub pomogą odbudowywać wybrzeża. Zdjęcia satelitarne wykazały, że dzięki działaniom pomysłodawców doszło do akumulacji piasku o wysokości ok. pół metra na obszarze o wymiarach 20 x 30 metrów.
Neandertalskie geny mają zaskakujący wpływ na posiadanie dzieci
Kobiety posiadające wariant neandertalskiego receptora do progesteronu mają tendencję do mniejszego krwawienia na wczesnych etapach ciąży, doświadczają mniejszej liczby poronień i rodzą więcej dzieci. Analiza danych dotyczących ok. 244 tysięcy kobiet sugeruje, że prawie jedna na trzy kobiety w Europie odziedziczyła receptor progesteronowy po neandertalczykach. 29 procent posiada jedną kopię takiego receptora. a trzy procent – dwie kopie.
Zagadkowe sygnały pomogą w poszukiwaniach „zaginionej” materii?
Rozwiązanie zagadki związanej z tzw. szybkimi rozbłyskami radiowymi może doprowadzić do odnalezienia „brakującej” materii. Ma ona postać gazu, który jest tak bardzo rozproszony, że na metr sześcienny przypada go tylko około jednego elektronu. Dla porównania, powietrze na Ziemi ma około kwadryliarda elektronów na metr sześcienny. Tzw. szybkie rozbłyski radiowe trwają milisekundy, a naukowcy przypuszczają, iż pochodzą one od pulsarów bądź magnetarów. Badając pięć z tych FRB, astrofizycy byli w stanie ocenić, przez co przechodzą te sygnały, zanim dotrą do Ziemi.
Czy psy naprawdę próbują nas uratować?
Naukowcy przeprowadzili eksperyment oceniający skłonność 60 domowych pupili do ratowania swoich właścicieli. W ramach pierwszego eksperymentu człowiek znajdował się w niewielkim pudełku, które można było otworzyć bez użycia większej siły. Następnie prosił o pomoc ze strony swojego czworonoga. 1/3 zwierząt zareagowała na okrzyk i pomogła właścicielom. Psy w mniejszym stopniu zdecydowały się na działanie, gdy chodziło o znalezienie przekąsek. Co ciekawe, czworonogi były ewidentnie bardziej poruszone, gdy chodziło o bezpieczeństwo ludzi.
Jak bardzo pechowe były okoliczności, w których wyginęły dinozaury?
Uderzenie asteroidy w Ziemię, do którego doszło ok. 66 mln lat temu, miało fatalne konsekwencje. Wyginęło bowiem 3/4 organizmów zamieszkujących naszą planetę – w tym dinozaury. Z symulacji wynika, że asteroida uderzyła w naszą planetę pod kątem ok. 60 stopni. Wyrzucona do atmosfery i zmieszana z parą wodną siarka doprowadziła do wystąpienia zimy obejmującej cały glob. To właśnie kąt, wynoszący od 45 do 60 stopni, zapewnia najbardziej efektywne odparowywanie oraz wyrzucanie odłamków na dużą wysokość. Gdyby kąt uderzenia był inny, zmiany byłyby prawdopodobnie mniej groźne.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News