Nowy chiński bombowiec H-20 brzmi aż za zabójczo

Nowy chiński bombowiec H-20, chiński bombowiec H-20,

Najświeższy raport, biorący na tapet nowy chiński bombowiec H-20, może wywołać u nas falę niepokoju, jako że przedstawia obraz wielkiego samolotu Stealth, który może przelecieć przez połowę Pacyfiku z nawet 45 tonami bomb.

Nowy chiński bombowiec H-20 będzie potworem

South China Morning Post twierdzi, że nowy bombowiec H-20 uczyni z Chin międzykontynentalną potęgę. Ten uzupełni, a finalnie zastąpi wszystkie H-6 mające korzenie w latach 50. XX wieku, którego Chiny stale ulepszały przez dziesięciolecia. H-20, którego Chiny ogłosiły w 2016 roku, ma zostać ujawniony w przyszłym roku lub dwóch.

Czytaj też: Symulator myśliwca T-7A Red Hawk nowym wymiarem szkolenia pilotów
Czytaj też: Zakończono testy silników do pocisków artyleryjskich
Czytaj też: Pistolet VIS 100 Wojska Polskiego, czyli broń prosto z Radomia

Bombowiec B-1B, bombowiec B1, misja bombowca B1, ostatnia misja B1, lot bombowca B1
B-1B

H-20 jest przedstawiony w formie „latającego skrzydła”, który zamiast skupiać się na prędkości, skupia się na zasięgu oraz niewidzialności. Według źródeł SCMP, H-20 będzie nawet przewyższał pod kątem ładunku bombowego inne najpopularniejsze a świecie bombowce, mogąc latać z bombami o wadze do 45 ton. To znacznie więcej niż 35 ton znanych dla B-52H Stratofortress i 20 ton dla B-2 Spirit.

Wspomniany raport nie ujawnia swoich źródeł, a te bez zająknięcia podają zasięg co najmniej 12000 kilometrów, podczas gdy inne opracowania na temat bombowca H-20 Chin wskazują na możliwość lotu z bronią nuklearną i cztery pociski hipersoniczne na pokładzie (via Popular Mechanics).

Czytaj też: Rosyjskie Terminatory, czyli szalenie uzbrojone BMP-T
Czytaj też: Nowy opancerzony robot bojowy Rheinmetall
Czytaj też:
Polacy zwycięzcami HackYeah 2020. Studenci WAT pokazali klasę

Finalnie jednak wydaje się mało prawdopodobne, aby nowy chiński bombowiec był aż tak „cudowną bronią”. Chociaż Chiny poczyniły wielkie postępy w technologii wojskowej w ciągu ostatnich 30 lat, wiele z nich to postępy stopniowe. Nic więc dziwnego, że Pentagon w swoim raporcie na temat chińskiej potęgi wojskowej z 2020 roku określił H-20 jako bombowiec o skromniejszym zasięgu do 8500 km i zdolności do lotu z 10 tonami bomb.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News