Reklama
aplikuj.pl

Robot niczym podwodne zwierzę. Zobaczcie rozwiązanie inspirowane naturą

robotyka

Naukowcy regularnie wykorzystują rozwiązania opatentowane przez kałamarnice i meduzy, kiedy projektują podwodne pojazdy. W podobnych okolicznościach powstał ten robot.

Urządzenie to wykorzystuje nowatorską metodę napędu, aby poruszać się podobnie jak chełbia modra i posiada przy tym szereg przydatnych instrumentów. Robot został stworzony przez zespół inżynierów z uniwersytetów w Southampton i Edynburgu.

Czytaj też: Zrobotyzowana kuchnia Moley za 1,25 miliona przygotuje Wam obiad marzeń
Czytaj też: Ruszyły testy opancerzonego robota Type-X Milirem
Czytaj też: Robot odczuwający empatię? Poczyniono pierwsze kroki w stronę przełomu

Jak przyznają sami zainteresowani, inspiracją dla ich działań była sylwetka organizmu zwanego Aurelia aurita, czyli chełbii modrej. Publikacja na ten temat, która ukazała się na łamach Science Robotics, sugeruje, że konstrukcja składa się z gumowej membrany, otaczającej zestaw ośmiu wydrukowanych w 3D „żeber”. U góry znajduje się natomiast specjalny tłok, którego uderzenie wywołuje rozszerzanie i zwężanie membrany, co z kolei wytwarza pęd.

Robot, który naśladuje sposób poruszania chełbii modrej, może znaleźć wiele zastosowań

Przypomina to zachowanie popularnych meduz, a robot jest przy tym niezwykle szybki – jest w stanie rozpędzić się do prędkości osiąganej przez jego pierwowzór, czyli Aurelia aurita.

Czytaj też: Roboty iRobot Roomba i3 trafiają na polski rynek
Czytaj też: Robot Ariel zadba o czystość Waszych basenów
Czytaj też: Pszczelarze! Oto automatyczny robot do kontroli ulów

W przyszłości taki instrument mógłby znaleźć zastosowanie w eksploracji podwodnych środowisk, takich jak rafy koralowe czy stanowiska archeologiczne. Zespół inżynierów odpowiedzialny za projekt zajmie się teraz wyposażeniem robota w technologię potrzebną do tego typu zastosowań.