Reklama

Oto sposób na precyzyjne osadzanie włókien w wydrukach 3D

precyzyjne osadzanie włókien w wydrukach 3D, osadzanie włókien w wydrukach 3D, druki 3D włókna, włókna w druku 3D

Wsadzanie włókien do filamentu i tym samym uzyskiwanie wydruków 3D z nimi wewnątrz jest praktykowane od dawna. Jednak dopiero teraz osiągnięto sposób na precyzyjne osadzanie włókien w wydrukach 3D.

Osadzanie włókien w wydrukach 3D

Włókna w obiektach wydrukowanych w 3D można wykorzystać do nadania tym przedmiotom właściwości pokroju przewodnictwa elektrycznego, czy zwiększenia ich wytrzymałości. Problem w tym, że rozstawienie włókien było kompletnie losowe i dlatego ktoś wpadł na opracowanie dyszy drukującej, która zmienia kształt, aby zmieniać orientację tych włókien w trakcie drukowania.

Czytaj też: Hybrydowe drukowanie 3D umożliwia uzyskanie obiektów wypełnionych cieczą
Czytaj też: Jak drukować w 3D z różnych materiałów? Wystarczy stworzyć własny filament!
Czytaj też:
 Błędy druku 3D nie będą straszne dzięki temu systemowi

Tym „ktosiem” byli inżynierowie z University of Maryland, którzy wykorzystali proces „PolyJet Printing” do stworzenia prototypowej dyszy drukującej z nadmuchiwanymi siłowniki po bokach (via New Atlas). Poprzez selektywne wpompowywanie i wypompowywanie z nich powietrza, kształt dyszy zmienia się, zmieniając orientację włókna w konkretnej sekcji wydruku, nie przerywając pracy.

W teście urządzenia struktury zostały wydrukowane z hydrożelu zawierającego mikrowłókna węglowe. W niektórych obszarach stosunkowo przypadkowa orientacja włókien powodowała, że ​​materiał pęczniał równomiernie we wszystkich kierunkach, gdy wchłaniał wodę. W innych regionach bardziej wyrównana orientacja włókien powodowała pęcznienie materiału głównie w jednym określonym kierunku.

Czytaj też: Drukarki 3D mogą być niezwykle szkodliwe. Szczególnie narażone są dzieci
Czytaj też: Drukowanie 3D dla BMW jest coraz ważniejsze
Czytaj też: Aplikacja mobilna InPostu pozwoli na nadawanie przesyłek bez drukowana etykiet

Technologia ta mogłaby znaleźć zastosowanie w dziedzinie znanej jako „druk 4D”, w której obiekty wydrukowane w 3D zmieniają formę w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Można go również wykorzystać do bardziej tradycyjnych elementów drukowanych w 3D, które mają różne właściwości elastyczne, termiczne, magnetyczne lub elektryczne w różnych obszarach.