Pomimo doskonałego słuchu i umiejętności analizowania różnych dźwięków, psy nie potrafią rozróżnić niewielkich różnic pomiędzy podobnie brzmiącymi słowami.
Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie, którzy opisali swoje dokonania na łamach Royal Society Open Science.
Czytaj też: Dlaczego koty i psy mogą mieszkać pod jednym dachem?
Czytaj też: Śpiewające psy uznawano za wymarłe. Powróciły jednak do życia
W celu zbadania tych ograniczeń, autorzy badań przeprowadzili eksperyment, w którym ponad 40 psów zostało poddanych analizom skupionym na pomiarach aktywności mózgowej. W dokonaniu tego pomogła technika zwaną elektroencefalografią.
Psy rozumieją ludzi w znacznie mniejszym stopniu niż przypuszczano
Po podłączeniu do przyrządów, czworonogom puszczano nagrania zawierające trzy rodzaje słów. Pierwszy obejmował znane komendy, np. siad, drugi natomiast podobnie brzmiące, choć nie mające większego sensu słowa, np. siap. W trzeciej z kolei znalazły się słowa nie mające sensu, a przy tym brzmiące odmiennie od pozostałych.
Czytaj też: Dlaczego koty miauczą?
Czytaj też: Czy kot Schrödingera mógłby istnieć w prawdziwym życiu?
Czytaj też: Współczesne koty mają zaskakująco dużo wspólnego z szablozębnymi łowcami
Ostatecznie za miarodajne uznano informacje zebrane za sprawą fal mózgowych 17 psów. Okazało się, że – o ile psy były w stanie rozróżnić kompletnie niepodobne słowa – tak te o podobnym brzmieniu były dla nich w zasadzie identyczne. W ramach dalszych badań naukowcy chcą zrozumieć, co stoi za tymi ograniczeniami.