WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Microsoft twierdzi, że jego SI opisuje obrazki lepiej niż ludzie

W 2016 roku przedstawiciele Google przekonywali, że stworzona przez tę firmę SI może opisywać obrazy prawie tak samo efektywnie jak ludzie. Jej skuteczność miała wynosić 94 procent.

Microsoft poszedł jednak o krok dalej, a tamtejsi naukowcy zbudowali system, który jest jeszcze bardziej dokładny niż ludzie. Firma chwali się nawet, że wspomniana SI jest dwukrotnie lepsza od stosowanego od 2015 r. modelu służącego do tworzenia opisów.

Czytaj też: Inteligentne parkingi we Wrocławiu dzięki T-Mobile

Czytaj też: Sztuczna inteligencja sprawdziła co polski Internet myśli o sieci 5G

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wybrała nowego Bonda, a Fundacja Panoptykon wie jak

SI od Microsoftu rozpoznaje i opisuje obrazy lepiej niż ludzie

Warto podkreślić, że Microsoft dzieli się swoimi dokonaniami w ramach usługi Cognitive Services. Tym samym każdy deweloper może wprowadzić takie rozwiązanie do swoich aplikacji. Oprogramowanie jest również dostępne w Seeing AI, aplikacji przeznaczonej dla niewidomych i słabowidzących użytkowników.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Zespół naukowców przeszkolił model za sprawą obrazów oznaczonych określonymi słowami kluczowymi. Umożliwiło to stworzenie wizualnego języka, którego większość frameworków opartych na SI nie posiada. Zazwyczaj tego typu modele są szkolone za sprawą obrazów i pełnych opisów, co utrudnia im naukę interakcji pomiędzy poszczególnymi obiektami.

Czytaj też: VibroSense czyli dążenia do inteligentnych domów przyszłości ciąg dalszy

Czytaj też: Czy sztuczna inteligencja może zaplanować smaczny obiad?