Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

test SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White, recenzja SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White, opinia SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White to kolejna ciekawa konstrukcja od polskiej firmy. Czy widać w niej spore zmiany w stosunku do modelu Ventum VT2?

Akcesoria SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

Obudowa ma standardowy zestaw akcesoriów, czyli instrukcję, śrubki i opaski zaciskowe. Całkowicie wystarczy to do montażu podzespołów i tak naprawdę nic więcej nie jest potrzebne.

Czytaj też: Test obudowy Fractal Design Meshify 2
Czytaj też: Test obudowy Krux Orbit
Czytaj też: Test obudowy Krux Prism

Wygląd zewnętrzny SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

Dokładne wymiary SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White to 470 x 252 x 514 mm, a wazy ona 6,30 kg. W środku zmieścicie płyty mini ITX, micro ATX i ATX. Obudowa dostępna jest w wielu różnych wersjach – ja do testów otrzymałem najwyższy model utrzymany w białej kolorystyce.

Przedni panel jest cały wykonany z siatki mesh, która jest jednocześnie filtrem przeciwkurzowym. Pod nią znajdują się trzy wentylatory PULSAR HP ARGB 120 MM CF o maksymalnej prędkości 1200 RPM. Śmigła są dopasowane kolorystycznie do całości. Dzięki temu wyglądają naprawdę znakomicie po włączeniu podświetlenia. Zawsze też możecie z przodu zamontować dwa 140 mm wentylatory.

Góra jest raczej klasyczna. Jest miejsce na dwa wentylatory 120/140 mm, a nad nimi jest filtr przeciwkurzowy. Blisko przodu producent umieścił panel wejścia/wyjścia z dwoma złączami USB 3.2 Gen1, wejściem na mikrofon i wyjściem na słuchawki. Nie zabrakło też przycisków czy diod.

Lewy bok to w pełni prześwitujące okno. Montowane jest ono na cztery szybkośrubki, które również są dopasowane kolorystycznie do całości. Prawy bok to standardowa blacha mocowana na dwie szybkośrubki.

Czytaj też: Test obudowy SilentiumPC Ventum VT2 Evo TG ARGB
Czytaj też: Test obudowy be quiet! Silent Base 802 Window
Czytaj też: Test obudowy Cooler Master MasterBox MB511 ARGB

SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White stoi na czterech nóżkach – niestety ślizga się ona po panelach. Tym razem filtr przeciwkurzowy obejmuje tylko zasilacz, ale jest on mocowany na magnes więc nie będziecie mieli problemów z jego obsługą.

Tył jest całkowicie standardowy. Jest tam obecny wentylator (model ten sam co z przodu) oraz 7 zaślepek PCI. Są one wyłamywane, ale w zestawie znajdują się montowane na śruby, więc tutaj nie można mieć uwag.

Wnętrze SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

Wnętrze standardowo ma piwnicę oddzielającą dwie strefy. Co ciekawe znajduje się na niej miejsce na dwa wentylatory 120 mm. Metalowa obudowa ma także otwory na okablowanie.

Sam system zarządzania okablowaniem oceniam znakomicie – jak zawsze w produktach SilentiumPC. Obudowa ma sporo otworów na przerzucenie kabli na tył, choć brakuje mi trochę gumowych przelotek. Z tyłu jest 25-28 mm wolnej przestrzeni, więc tutaj żadnych problemów nie będzie.

W SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White zmieścicie chłodzenie procesora o wysokości do 159 mm oraz karty graficzne o długości do 345 mm. W piwnicy jest miejsce na zasilacz o długości do 180 mm. Obudowa ma także miejsce na trzy dyski 2,5 i dwa 3,5 cala.

Ciekawą sprawą jest dołączony rozdzielaczach. Pozwala on na sterowanie do 5 urządzeń ARGB oraz wentylatorów 4 pin. W zestawie domyślnie zamontowany jest kontroler ARGB, który pozwala na sterowanie podświetleniem poprzez przycisk reset. Zawsze możecie go wymontować i całość podłączyć do płyty głównej. Wentylatory podłączane są przez złącze 4 pin do płyty głównej. Rozdzielacz pomoże więc w prawidłowym podłączeniu śmigieł czy urządzeń ARGB.

Firma pomyślała też o wsparciu dla chłodnic. Na górze i przodzie zmieścicie 120/140/240/280. Co ważne, góra jest podniesiona tak, aby nie było problemów z kompatybilnością z pamięciami RAM. Jest też miejsce z tyłu na chłodnicę 120 mm.

Czytaj też: Test obudowy Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White
Czytaj też: Test obudowy Deepcool Macube 110
Czytaj też: Test obudowy Cooler Master Masterbox Q300L

Składanie komputera w SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

Montaż podzespołów przebiegł wzorowo. Nie było problemów z przerzuceniem kabli na tył, ułożeniem ich i domknięciem obudowy. Miejsca jest naprawdę sporo, to samo dotyczy ilości otworów do przeciągnięcia kabli. Nie miałem problemów ze zmieszczeniem podzespołów, ani podłączeniem wszystkich części. Tutaj sprawę ułatwia rozdzielacz, więc nie trzeba się bawić w tworzenie choinki ze złączy idących od śmigieł.

Sama obudowa wygląda przepięknie. Połączenie białego wykończenia z dopasowanymi wentylatorami ARGB robi ogromne wrażenie. Jeśli więc celujecie w zestaw oparty o białą kolorystykę to w SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White będzie on przepięknie wyglądał.

Metodologia:

  1. Wentylator na procesorze ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  2. Wentylatory na karcie graficznej ustawiłem na 55% maksymalnych obrotów.
  3. Dysk nie miał zamontowanego radiatora dołączonego do płyty.
  4. Głośność zmierzyłem przy zamkniętej obudowie z odległości 20 cm od środka lewego boku – tło wynosiło 33 dBA.
  5. Testy obciążenia przeprowadziłem za pomocą Cinebench R23 + FurMark + CrystalDiskMark – temperatura otoczenia to 22°C.
  6. Temperatury to maksymalne wartości uzyskane podczas testów. 
Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 3600 @ 4,0 GHz
Chłodzenie
Scythe Mugen 5
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock B550 PG Velocita
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER Gaming OC 8G
Pamięć RAM
HyperX Fury 2x 8 GB 3200 MHz CL16
M.2
LiteOn MU X1 256 GB
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

Testy przeprowadziłem przy maksymalnych obrotach wentylatorów. Obudowa zapewnia bardzo dobrze chłodzenie podzespołów. Ciekawa sprawa jest tylko z GPU. Tutaj wypada ona słabiej od mniejszej wersji. Przyczyną tego może być umieszczenie grafiki – w VT2 jest mniej miejsca na kartę przez co znajduje się ona zaraz za przednimi wentylatorami, które bezpośrednio na nią dmuchają. Różnica jest też na tyle mała, że może to być po prostu błąd pomiarowy, który zawsze będzie występował. Natomiast dodanie tylnego wentylatora i zwiększenie samej obudowy bardzo pozytywnie wpłynęło na temperatury dysku czy procesora. Obudowa jest trochę głośniejsza od słabszej wersji, ale raczej tego nie usłyszycie w praktyce.

Podsumowanie testu SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White

SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White kosztuje ok. 320 zł. Uważam, że jest ona zdecydowanie warta tej ceny. Obudowa świetnie wygląda – połączenie białego wykończenia z białymi wentylatorami ARGB daje przepiękny efekt. Jeśli chcecie zbudować zestaw w białej kolorystyce to w ciemno możecie ją kupować.

Tak naprawdę w testach nie doszukałem się większych wad tej konstrukcji. Ma ona dobry system zarządzania okablowaniem, sporo miejsca na podzespoły czy podniesiony top, który pozwala na bezproblemowy montaż AiO. Nie zabrakło też filtrów przeciwkurzowych, które są dosyć proste w konserwacji. Plusem jest też tylny rozdzielacz, który pozwala na podłączenie do 5 urządzeń ARGB i do 5 wentylatorów.

Czytaj też: Test obudowy Genesis Titan 303
Czytaj też: Test obudowy Krux Pallas
Czytaj też: Test obudowy Krux Astral

SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB White ma także dołączone cztery wentylatory, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza. Do obudowy możecie więc spokojnie włożyć znacznie mocniejszy sprzęt, niż ten obecny w platformie testowej. Sama głośność jest również całkiem niezła i obudowy nie powinniście słyszeć podczas pracy. Zresztą śmigłami możecie sterować poprzez PWM, więc będą one ustawiały się zgodnie z krzywą obrotów ustaloną na płycie.

SilentiumPC wypuścił więc obudowę, która bez wątpienia stanie się hitem w swojej cenie. Zdecydowanie polecam Wam jej zakup, bowiem jest to konstrukcja tak naprawdę idealna w swojej cenie.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.