Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

test Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White, recenzja Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White, review Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White, opinia Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White to jedna z ładniej wyglądających na zdjęciach obudów. Czy w rzeczywistości również robi ona wrażenie?

Akcesoria Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

Obudowę otrzymałem wraz z instrukcją, opaskami zaciskowymi, śrubkami i kontrolerem. ten ostatni zasilany jest ze złącza SATA i pozwala na sterowanie podświetleniem. Można je zmieniać przyciskiem umieszczonym bezpośrednio na kontrolerze, albo podłączyć do niego przycisk reset i to nim sterować podświetleniem.

Wygląd zewnętrzny Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

Czytaj też: Test obudowy Deepcool Macube 110
Czytaj też: Test obudowy Cooler Master Masterbox Q300L
Czytaj też: Test obudowy Genesis Titan 303

Testowany sprzęt ma wymiary 493 mm x 217 mm x 469 mm i waży 6,95 kg. Zmieszczą się w nim płyty główne o formacie mini ITX, micro ATX, ATX, SSI CEB oraz E-ATX (do 30,48 cm x 27,178 cm). Obudowa jest jeszcze dostępna w wersji czarnej, która po prostu nie ma żadnego dopisku.

Przedni panel został wykonany z siatki mesh. Nie jest jednak ona prosta, a ma wypukłości na kształt kryształów. Za filtr przeciwkurzowy robi sama siatka mesh- jej czyszczenie polega na czyszczeniu całego przedniego panelu. Po zdjęciu przodu widać trzy wentylatory. Są to modele 120 mm i oferują one podświetlenie ARGB. Możecie je też zawsze zdemontować i umieścić tam dwa wentylatory 140 mm.

Na ścięciu pomiędzy przodem a górną jest panel wejścia/ wyjścia. DO dyspozycji są dwa złącza USB 3.2 Gen1, wejście na mikrofon i wyjście na słuchawki. Złącza są więc całkowicie standardowe.

Na górze jest duży filtr, który przykrywa miejsce na trzy wentylatory 120 mm lub dwa 140 mm. Filtr mocowany jest na magnes, więc z jego obsługą nie będzie problemów.

Czytaj też: Test obudowy Krux Pallas
Czytaj też: Test obudowy Krux Astral
Czytaj też: Test obudowy XPG Battlecruiser

Lewy bok to szkło hartowane, które ma specjalne wzory. Jest ono mocowane na dwie szybkośrubki. prawy bok to bała blacha mocowana również na dwie szybkośrubki.

Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White stoi na czterech nóżkach, które nie ślizgają się po panelach. Pod miejscem na zasilacz widoczny jest filtr przeciwkurzowy, którego wyjęcie i późniejszy montaż nie będzie należał do najprzyjemniejszych.

Tył jest całkowicie standardowy. Na dole jest miejsce na zasilacz, a wyżej siedem zaślepek PCI mocowanych na śrubki. Na samej górze producent zostawił miejsce na 120 mm wentylator – szkoda, że nie ma go w zestawie.

Wnętrze Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

Obudowa ma piwnicę, która oddziela dwie strefy. Ma ona wycięcie na zasilacz, którego fanem zbytnio nie jestem. Nie zabrakło też miejsca na przednią chłodnicę oraz otworów do przeciągnięcia kabli.

W miejscu montaz płyty jest standardowo spory otwór. Po prawej i na górze widoczne są otwory do przeciągnięcia kabli. Te po prawej mają gumowe przelotki, co świetnie wygląda. Z tyłu jest też 19 mm na okablowanie – taka wartość również powinna wystarczyć do ładnego ułożenia kabli.

Czytaj też: Test podzespołów Fractal Design – obudowa, zasilacz i AiO w jednym zestawie
Czytaj też: Test obudowy Deepcool Matrexx 55 V3 ADD-RGB 3F
Czytaj też: Test obudowy be quiet! Pure Base 500DX

W Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White zmieścicie karty graficzne o długości 410 mm i chłodzenia procesora o wysokości do 165 mm. Zasilacz może mieć długość 180 mm lub 295 mm po demontażu klatki na dyski. Ta zmieści dwa dyski 2,5/3,5 cala. W obudowie jest tez miejsce na dwa dodatkowe dyski 2,5 cala.

Jak zawsze producent postarał się o kompatybilność z chłodzeniami cieczą. Z przodu zmieścicie chłodnicę 120/140/240/280/360, a na górze 120/240/360 mm przy czym wysokość elementów na płycie nie może być większa niż 44 mm. Jest też miejsce na 120 mm chłodnice z tyłu.

Składanie komputera w Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

Składanie przebiegło bez problemów. Obudowa ma dobry system zarządzania okablowaniem oraz sporo miejsca na podzespoły. Okablowanie bez problemów przerzucicie na tył i schowacie jest za płytą główną. Składanie jest więc czystą przyjemnością.

Ważną kwestią w Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White jest wygląd. Moim zdaniem obudowa prezentuje się świetnie. W szczególności przedni panel przy wentylatorach ARGB robi znakomity efekt. Boczne szkło ze wzorami jest za to kontrowersyjne. Mi się to podoba, ale spotkałem się z opiniami, że jest to brzydkie i wygląda jak potłuczone szkło lub pozostawiona folia. Sami oceńcie, czy takie wykonanie jest na plus czy minus.

Metodologia:

  1. Wentylator na procesorze ustawiłem na 100% maksymalnych obrotów.
  2. Wentylatory na karcie graficznej ustawiłem na 55% maksymalnych obrotów.
  3. Głośność zmierzyłem przy zamkniętej obudowie z odległości 20 cm od środka lewego boku – tło wynosiło 33 dBA.
  4. Testy obciążenia przeprowadziłem za pomocą OCCT Linpack + FurMark + CrystalDiskMark – temperatura otoczenia to 22°C.
  5. Temperatury to maksymalne wartości uzyskane podczas testów.
Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 2600X @ 3,8 GHz
Chłodzenie
SilentiumPC Fera 3 RGB
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus TUF X470-Plus Gaming
Karta graficzna
Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti Gaming OC
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 8GB 3000 MHz CL16
M.2
LiteOn MU X1 256 GB
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

Wyniki testów są naprawdę bardzo dobre. Obudowa dzięki frontowi mesh, trzem przednim śmigłom i praktycznie odkrytej górze zapewnia znakomite chłodzenie dla podzespołów. Temperatury każdego z nich są niskie, choć warto dołożyć jeszcze tylny wentylator, aby jeszcze bardziej obniżyć temperaturę procesora.

Czytaj też: Test obudowy FSP CMT271
Czytaj też: Test obudowy SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB
Czytaj też: Test obudowy Krux Spike

Głośność jest większa niż dużej ilości konkurencji. Obudowa ma kilka wentylatorów, co musi wpływać na ten parametr, ale nie jest źle. Przy mocnym sprzęcie nadal raczej nie usłyszycie przednich wentylatorów podczas działania.

Podsumowanie testu Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White

Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White kosztuje ok. 440 zł. Obudowa jest bardzo dobrą konstrukcją, któa w pełni zasługuje na rekomendację.

Jest ona przede wszystkim bardzo ładna. Przedni panel mesh mający kształt na wzór diamentu w połączeniu z wentylatorami ARGB prezentuje się świetnie. Ciekawym rozwiązaniem jest tez boczne okno ze wzorami, choć ta część nie każdemu musi się podobać. Plusem jest też dołączony kontroler, który pozwala na podłączenie sterowania podświetleniem pod przycisk reset.

Czytaj też: Test obudowy SilentiumPC Astrum AT6V EVO TG ARGB
Czytaj też: Test obudowy Krux Astro
Czytaj też: Test obudowy Genesis Irid 505 ARGB

W Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White zmieścicie praktycznie większość sprzętu obecnego na rynku. Jego pojemność jest naprawdę spora. Obudowa ma także łatwy montaż oraz bardzo dobry system zarządzania okablowaniem. Znakomicie wypada też ona w testach – jest to zdecydowanie bardzo przewiewna konstrukcja. Mogła

Z minusów musze wymienić przedni przednią siatkę mesh robiącą od razu za filtr przeciwkurzowy oraz dolny filtr ciężki w obsłudze. To tak naprawdę jedyne większe wady testowanej konstrukcji. Jeśli więc Cooler Master Masterbox TD500 Mesh White Wam się podoba to zdecydowanie warto wziąć jej zakup pod uwagę.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.