Reklama
aplikuj.pl

Taśma magnetyczna od IBM bije wszelkie rekordy

ibm

Przechowywanie danych na taśmach magnetycznych nie jest może szczególnie nowym rozwiązaniem, ale firmy IBM i Fujifilm postanowiły stworzyć prototyp o wysokiej gęstości zapisu i rekordowej pojemności.

Najnowsza taśma jest w stanie pomieścić 317 gigabitów danych na powierzchni ok. 6,5 cm kwadratowego. Ma ona przy tym zaledwie 4,3 mikrometra grubości i 1,3 km długości. Jak można policzyć, łączna pojemność wynosi więc około 580 TB.

Czytaj też: Użytkownicy usuwali zdjęcia, a Instagram przechowywał je… przez rok!
Czytaj też: Rewolucja w przechowywaniu danych w DNA
Czytaj też: Microsoft przechowuje swój kod źródłowy w arktycznej jaskini

Co ciekawe, poprzedni, rekordowy rezultat ustanowiony przez IBM i Sony zapewniał pojemność 330 TB oraz 201 gigabitów na 6,5 cm kwadratowego. W tym przypadku podstawowym usprawnieniem był nowy materiał opracowany przez Fujifilm. Większość taśm jest bowiem pokryta magnetycznymi cząstkami ferrytu baru, lecz tutaj użyto ferrytu strontu.

Taśma magnetyczna została opracowana przez IBM we współpracy z Fujifilm

Nowe cząstki zajmują o 60% mniej przestrzeni fizycznej niż poprzednio stosowane, dzięki czemu można ich umieścić więcej na danym odcinku taśmy.

Czytaj też: Asystent Google nie będzie już przechowywał Waszych pytań
Czytaj też: Huawei wprowadza promocję na przechowywanie zdjęć w chmurze
Czytaj też: Przechowywane dane w oligopeptydach mogą przetrwać tysiąclecia

Opisywane taśmy magnetyczne mogą okazać się szczególnie przydatne w centrach przechowywania danych, które są niezbędne do obsługi coraz większej ilości informacji generowanych, przetwarzanych i przesyłanych na całym świecie.