WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test dysku T-Force CARDEA II 512 GB na M.2

Nie tak dawno realizowaliśmy dla Was test dysku CARDEA Liquid 512 GB chłodzonego wodą, a dziś mamy okazję sprawdzić kolejny nośnik od T-Force, jakim jest model CARDEA II o pojemności 512 GB na M.2.

T-Force CARDEA II 512 GB w skrócie

Zacznijmy może od samego opakowania, w którym to dociera do nas dysk. To sprowadza się do przyjemnego dla oka i niewielkiego pudełeczka z kartonu, w którego środku znajdziemy plastikowe etui. To odpowiada tylko i wyłącznie za ochronę samego dysku, bo tylko niego znajdziemy wewnątrz opakowania.

Nośniki z serii T-Force Cardea II występują w pojemności 256 GB, 512 GB i 1000 GB, a do nas trafił ten drugi z kolei. Nie są to zwyczajne modele, jako że uzupełnia je wielki czerwony i świetnie wyglądający radiator z masywnymi finami w kolorze głębokiej czerwieni. Na szczęście można go zdjąć, jako że grubość modelu uniemożliwi zastosowanie go np. w laptopach. Jego fizyczny rozmiar wynosi bowiem 80,1 x 23,4 x 12,9 mm.

W przypadku 512 GB wersji (w praktyce otrzymujemy 476 GB wolnego miejsca) CARDEA II cały laminat jest wypełniony stosownymi układami. Mowa o 64-warstwowych 15 nm kościach pamięci Toshiba TLC (BiCS3), którymi zarządza 8-kanałowy kontroler Phison E12. Całość uzupełnia pamięć DRAM DDR3, a za trzymanie tych układów we względnym chłodzie odpowiada wspomniany masywny radiator w kształcie płetwy.

CARDEA II wykorzystuje oczywiście interfejs PCIe 3.0 x4 (wymaga wolnych czterech linii) oraz protokół NVMe w wersji 1.3. Wszystkie pojemności są z kolei opatrzone pięcioletnią, ale ograniczoną gwarancją producenta. „Ograniczona” oznacza tyle, że całkowita ilość zapisanych bajtów nie może przekroczyć 800 TB w testowanej pojemności.

Po stronie wydajności T-Force twierdzi, że ten dokładnie wariant pojemnościowy zaoferuje nam 3400 i 2000 MB/s odczytu i zapisu sekwencyjnego, podczas gdy operacje losowe są już wyznaczone na 350000 i 300000 jednostek IOPS. Nie zabrakło funkcji TRIM, garbage-collection, czy S.M.A.R.T., ale zabrakło autorskiego oprogramowania, co można rozwiązać aplikacjami firm trzecich.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Metodologia i platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Metodologia i platforma testowa