Reklama
aplikuj.pl

Czy w ten sposób poznamy źródło pandemii? Ma pomóc Twitter

twitter

Od oficjalnego wykrycia pierwszych zakażeń SARS-CoV-2 minął już ponad rok, ale nadal nie ma pewności co do tego, który kraj był źródłem pandemii. Eksperci przypuszczają, że pierwsze ognisko pojawiło się w Chinach, ale tamtejsze władze odbijają piłeczkę.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy dowiedzieliśmy się, że COVID-19 dotarła do różnych krajów znacznie wcześniej niż ogłaszały to lokalne służby medyczne. Badania z Francji, Włoch i USA wykazały, że koronawirus rozprzestrzeniał się tam pod koniec 2019 r. Chiny wykorzystały takie argumenty, aby zasugerować, że SARS-CoV-2 pojawił się w innym regionie świata i dopiero później przybył do Wuhan.

Czytaj też: Posłowie PiS – szczepionka na COVID-19 z abortowanych płodów
Czytaj też: BioNTech stworzyła przełomową szczepionkę, ale nie na koronawirusa
Czytaj też: Koktajl przeciwciał od Regeneron w 100% chroni przed COVID-19

Naukowcy z IMT School for Advanced Studies Lucca opublikowali na łamach Nature wyniki swojego dochodzenia dotyczącego początków pandemii. Ich analizy opierały się na wpisach z… Twittera. Badacze skupili się na wzmiankach o zapaleniu płuc, które często towarzyszy zachorowaniom na COVID-19.

Wpisy z Twittera potwierdzają, że źródło pandemii w Europie mogły stanowić Włochy

Autorzy badania skupili swoją uwagę na tej kwestii poruszanej w siedmiu najczęściej używanych w Europie językach: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, polskim i holenderskim.

Szczególnie często o zapaleniu płuc pisali Włosi. Na terenie Półwyspu Apenińskiego do wykrycia pierwszego oficjalnego przypadku COVID-19 doszło 20 lutego, jednak już w pierwszych tygodniach 2020 roku gwałtownie wzrosła liczba wpisów zawierających frazę zapalenie płuc. Była ona znacznie częstsza niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Czytaj też: Skuteczność szczepionki na koronawirusa jest nawet wyższa niż się spodziewano
Czytaj też: Do apki mObywatel dodamy zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19
Czytaj też: Mutacja koronawirusa z RPA jest już w Wielkiej Brytanii. Wykryto niemal 80 przypadków

Podobny wzór nietypowych wzrostów zaobserwowano także we Francji, podczas gdy Hiszpania, Polska i Wielka Brytania odnotowały dwutygodniowe opóźnienie. Biorąc pod uwagę dokładniejsze dane, wpisy dotyczące zapalenia płuc pochodziły przede wszystkim z regionów, które stanowiły pierwsze duże skupiska COVID-19, m.in. Lombardii, Madrytu oraz Île de France.